Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20170916

Uniwersytecki Test Coopera

Date: 16.09.2017
Start Time: 9.00
Place: Międzyszkolny Ośrodek Sportowy Kraków "Zachód", Plac Na Groblach 23, Kraków
Organiser: Biuro Sportu UJ
Contact: biuro.sportu@uj.edu.pl
Uniwersytecki Test Coopera

Test Coopera to jedna z prób wysiłkowych, która pomaga określić własną aktualną formę. Próba opracowana została w 1968 r. przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA. Polega na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowana do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców.

Celem Testu jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Rejestracja: przed biegiem, na stadionie MOS Kraków.

Pierwszy bieg rozpoczyna się o godz. 9.00, ostatni o 13.30. Kolejne biegi starują co 15 minut przy obecności minimum 5-ciu biegaczy.

Co zrobić by dobrze przygotować się do testu?
Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć.
Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując.
Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość.

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj