Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20170705

Wystawa "Ogród dziwny. Drzewa w miniaturach średniowiecznych"

Date: 05.07.2017 - 28.07.2017
Start Time: 17.00
Place: Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3
Wystawa

Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej zaprasza na otwarcie wystawy "Ogród dziwny. Drzewa w miniaturach średniowiecznych", które odbędzie się 5 lipca 2017 w holu Biblioteki Jagiellońskiej. Na ekspozycji prezentowane będą wykonane wedle średniowiecznych technik miniatury, których wspólnym mianownikiem jest drzewo.

 

Drzewa towarzyszą nam jako nieodłączny element krajobrazu, w którym żyjemy. Jeszcze bardziej odczuwano to w średniowieczu, kiedy Europa pokryta była gęsto lasami. Drewno służy człowiekowi do wielu czynności codziennego życia. Jest źródłem ciepła, kiedy dokłada się drew do ogrzania domostwa lub ugotowania strawy. Wiele przedmiotów otaczających człowieka wykonane jest z drewna. Z drzewa zrywa się owoce, które go żywią. Drzewo jest więc naturalnym bohaterem wielu średniowiecznych miniatur, choć często tylko jako dyskretny drugoplanowy aktor.

"Tak będzie w wielu scenach przedstawionych na miniaturach, które rozgrywają się w plenerze. Aby podkreślić ten fakt miniaturzyści malują naturalny element krajobrazu, jakim są drzewa na przedstawieniach, takich jak zwierzęta z bestiariuszy średniowiecznych, sceny polowań z Livre de Chasse czy sceny biblijne: spotkanie Marii Magdaleny ze Zmartwychwstałym Chrystusem, sen Nabuchodonozora, przedstawienie stworzenia świata i wiele innych" - czytamy w komunikacie prasowym Biblioteki Jagiellońskiej.

Drzewa pojawiają się też na miniaturach średniowiecznych jako pierwszoplanowi bohaterzy w traktatach, które zawierają opisy roślin. Przykładem takich dzieł są średniowieczny podręcznik zdrowego stylu życia Tacuinum sanitatis, Historia Plantarum czy Tudor Pattern Book.

Wystawę "Ogród dziwny. Drzewa w miniaturach średniowiecznych" będzie można zwiedzać do 28 lipca br. w godzinach otwarcia Biblioteki Jagiellońskiej.

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj