Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Web Content Display Web Content Display

October 2017

20171013
Previous week
Next week

Międzynarodowa konferencja „Wolność w kulturze”

Date: 13.10.2017
Place: Collegium Maius UJ, ul. Jagiellońska 15
Organiser: Instytut Studiów Międzykulturowych UJ
Contact: freedom.culture@o2.pl
Międzynarodowa konferencja „Wolność w kulturze”

Instytut Studiów Międzykulturowych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ zaprasza na międzynarodową konferencję „Wolność w kulturze”, która odbędzie się 13 października 2017 roku w Krakowie. Celem konferencji jest refleksja nad ograniczeniami wolności – rozumianej w szerokim zakresie m.in. jako swobody wyrażania poglądów politycznych i przekonań religijnych – we współczesnych kulturach.

Wolność słowa jest niezaprzeczalnie jedną z najistotniejszych kwestii we współczesnej kulturze. Środki masowego przekazu i media społecznościowe pozwalają na niespotykaną do tej pory łatwość przedstawiania poglądów milionom odbiorców, co prowadzi do przyspieszenia, ale i częściowego pogorszenia jakości komunikacji (szczególnie w zakresie wiarygodności). Można zatem argumentować, że nieskrępowana wolność słowa jest nieuzasadniona w przypadkach, w których narusza godność osobistą człowieka.

Wolność w przestrzeni publicznej można opisać po przyjrzeniu się relacji pomiędzy architekturą i procesem urbanizacji a przykładami zachowań jednostek i grup społecznych. Aranżacja przestrzeni w miastach jest ważnym czynnikiem kształtującym zachowanie ich mieszkańców w społeczeństwach postmodernistycznych. Planowanie przestrzeni publicznej oraz poziom jego niezależności jest  zatem kluczową kwestia nie tylko dla urbanistów, ale również osób analizujących ten problem z perspektywy estetycznej, politycznej i ekonomicznej.

Wolność polityczna opiera się na wzajemnym stosunku jednostki i aparatu państwowego. Z jednej strony można mówić o wolności rozumianej jako prawo do uczestniczenia w życiu publicznym, z drugiej można zastanawiać się, jak dalece jednostka może pozostać uniezależniona od państwa. Współczesne liberalne demokracje przykładają większą wagę do ochrony wolności osobistej niż własności. Dlaczego? To pytanie jest jednym z wielu, na które chcieliby odpowiedzieć organizatorzy.

Wolność religijna jest regulowana nie tylko przez samą religię, ale również przez politykę i społeczeństwo. Nie zniknęła ona z życia publicznego, jak zapowiadali niektórzy myśliciele oświeceniowi – wręcz przeciwnie, w niektórych sytuacjach odgrywa fundamentalną rolę. Siła religii tkwi w jej potencjale twórczym i destrukcyjnym. Religijne prądy myślowe przenikają się wzajemnie z koncepcjami uniwersalizmu, wolności osobistej oraz praw konkretnych społeczności, takich jak grupy etniczne, narodowe czy językowe. Organizatorzy chcieliby przyjrzeć się wolności religijnej widzianej przez pryzmat różnych systemów politycznych, społecznych, a także prawnych.

Więcej szczegółów na stronie konferencji.