Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

December 2017

20171205
Previous week
Next week

"Drugi oddech awangardy" - spotkanie w Bibliotece Jagiellońskiej

Date: 05.12.2017
Start Time: 18.30
Place: Biblioteka Jagiellońska, sala konferencyjna (wejście od ul. Oleandry 3)
Organiser: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Biblioteka Jagiellońska
"Drugi oddech awangardy"  - spotkanie w Bibliotece Jagiellońskiej

Spotkanie w ramach Salonu Literackiego "Jagiellonki" będzie połączone z promocją książki dr. Jakuba Kornhausera pt. "Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje" oraz książek z serii awangarda/rewizje Wydawnictwa UJ.

 

 

W dyskusji udział wezmą:

  • dr hab. Jerzy Borowczyk (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu);
  • dr Michalina Kmiecik (Ośrodek Badań nad Awangardą UJ);
  • dr Jakub Kornhauser (Ośrodek Badań nad Awangardą UJ).

Spotkanie poprowadzi dr Karolina Czerska (Wydział Polonistyki UJ).

Z recenzji dr. hab. Adriana Glenia:

Książka "Awangarda. Strajki, zakłócenia, deformacje" jest podsumowaniem pewnego etapu poszukiwań niezwykle utalentowanego i twórczego krakowskiego badacza młodego pokolenia. Stanowi istotny głos porządkujący wiele zagadnień ważnych dla współczesnego dyskursu poświęconego awangardzie. Studium Jakuba Kornhausera to interesująca próba restytucji myślenia o awangardowości jako o stałym i potencjalnym napięciu budowanym przez trzy główne wedle Autora (a zaczerpnięte z pism Kästnera i Bretona), postawione w podtytule pracy, pojęcia. Mogą one być tyleż zjawiskami porządkującymi materiał literatury powstającej w kręgach awangardy, ileż swoiście pojmowanymi kluczami do rozumienia różnorakich odmian współczesnej twórczości eksperymentalnej.

Autor podzielił książkę na dwa czytelne działy, w których dominuje inny rodzaj monograficznego ujęcia. Raz śledzimy diachroniczny obraz ewolucji kluczowych dla awangardyzmu pojęć (np. motyw miasta, zjawisko eksperymentu czy problem hiperksięgi), aby w kolejnej części oglądać z bliska, w ujęciu synchronicznym, punktowym, momenty krystalizowania się idei i tematów surrealizmu czy dadaizmu u istotnych autorów związanych z kręgiem awangard. Analizy dotyczą zarówno prekursorów (Witkacy), koryfeuszy (m.in. Tzara, Kolář czy Todorović), jak i tych twórców, u których w przekonujący sposób dowodzi Kornhauser istnienia wielu inspiracji awangardowych – jak dzieje się to u Zbigniewa Herberta. Jestem przekonany, że Autor dostarczy satysfakcji lekturowej nie tylko specjalistom, lecz także szerszemu gronu czytelników interesujących się problemem ewolucji i transformacji zjawisk literackich powiązanych awangardowymi tropami.