Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Startup pracowników UJ nagrodzony w ogólnopolskim konkursie

Startup pracowników UJ nagrodzony w ogólnopolskim konkursie

HussarTech, spółka założona przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, została wyróżniona w 2. edycji akcji "Startupy w Pałacu". To jeden z dziesięciu polskich startupów, który zaprezentował się w Pałacu Prezydenckim podczas finałowej gali. Nagrodą dla zwycięzców są specjalne "paszporty" uprawniające do udziału w misji gospodarczej głowy państwa. Organizatorem konkursu była Fundacja Startup Poland.


Finałowa dziesiątka została wybrana podczas otwartego procesu rekrutacji. Mogły się do niego zgłosić polskie startupy, oferujące produkty lub usługi dla biznesu, istniejące na rynku nie dłużej niż pięć lat i posiadające przynajmniej gotowy prototyp oraz model biznesowy. Organizatorzy otrzymali kilkaset zgłoszeń.

Spółka HussarTech zajmuje się komercyjnym zastosowaniem wynalazku, jakim jest hybrydowy materiał o właściwościach bakteriobójczych, grzybobójczych i antywirusowych. Materiał zabezpiecza przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów pozwalając na dłuższe zachowanie higieny i estetyki produktów i materiałów. Może być on wykorzystywany do szerokiej gamy produktów, cechuje się wyższą wydajnością i ekonomią w porównaniu do dostępnych na rynku materiałów bakteriobójczych.

- Prace nad innowacyjnym materiałem antybakteryjnym, który jest podstawą wynalazku, rozpocząłem około 8 lat temu wspólnie z profesor Marią Nowakowską i studentami na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sam pomysł zrodził się przypadkiem jako odprysk w trakcie realizowania innych badań, ale szybko zidentyfikowaliśmy potencjał aplikacyjny tego materiału, opartego na bioaktywnym srebrze i przygotowaliśmy zgłoszenie patentowe. Nasz dodatek antybakteryjny posiada unikatowe cechy wyróżniające go wśród konkurentów, gdyż bioaktywne cząstki srebra są w nim unieruchomione, co istotnie przedłuża trwałość efektu antybakteryjnego - wyjaśnia prof. Szczepan Zapotoczny, współtwórca nagrodzonego startupu.

Zainteresowanie przemysłu tym rozwiązaniem istotnie wzrosło po otrzymaniu głównej nagrody w kategorii innowacji medycznych w ogólnopolskim plebiscycie "Soczewki Focusa 2014". Na bazie tego sukcesu oraz zainteresowania dużych koncernów chemicznych została założona spółka typu spin-out HussarTech. Prof. Szczepan Zapotoczny zaprosił do współpracy dwoje absolwentów UJ: współautora patentu dr. Macieja Długosza oraz biolog dr Annę Ogar. Zespół wraz ze strategicznym partnerem branżowym komercjalizuje wynalazek.

- Obecnie trwają końcowe testy antybakteryjne materiałów zabezpieczonych naszym dodatkiem, takich jak tworzywa sztuczne, powłoki lakiernicze czy farby, lateksy. Współpracujemy w tym zakresie z szeregiem firm zajmujących się między innymi produkcją farb, rur wentylacyjnych, opakowań z tworzyw sztucznych, siedzisk do środków transportu i obiektów użyteczności publicznej. Nasz dodatek przyczyni się do zabezpieczenia antybakteryjnego zakładów przemysłu spożywczego, środków transportu masowego, czy też ograniczenia występowania tzw. syndromu chorego budynku związanego z zanieczyszczeniami w instalacjach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych - mówi prof. Szczepan Zapotoczny i dodaje:

- Liczymy na szybkie wprowadzenie naszego dodatku na rynek polski i światowy z korzyścią dla zdrowia i życia wielu ludzi.

Zdjęcie: Dr Anna Ogar podczas finału akcji "Startupy w Pałacu" / fot. Krzysztof Sitkowski (KPRP).

Recommended
Lekarka z USD nagrodzona w konkursie dla młodych medyków
Ranking wydziałów prawa "Rzeczpospolitej": UJ nadal na czele
WPiA UJ ponownie bezkonkurencyjny w rankingu DGP
Wyróżnienia dla studentów z UJ CM

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj