Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Uniwersytecka urologia uznana za najlepszą w Polsce

Uniwersytecka urologia uznana za najlepszą w Polsce

Katedra i Klinika Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum wygrała w plebiscycie czasopisma "Medical Tribune" na najbardziej pożądane miejsce pracy wśród urologów. W głosowaniu udział wzięło 83 lekarzy z całego kraju. 2. i 3. miejsce w zestawieniu zajęły odpowiednio Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Klinika Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- To ogromny zaszczyt dla mnie i całego zespołu, którego praca sprawiła, że zajęliśmy pierwsze miejsce w tak prestiżowym rankingu. Zwyciężyliśmy z wieloma znakomitymi klinikami akademickimi, a także oddziałami znajdującymi się w dużych ośrodkach, mimo że na co dzień nie rywalizujemy ze sobą. Przeciwnie, pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Urologicznego, staramy się planować i wzajemnie uzupełniać ofertę leczniczą, co jest ewenementem, i odróżnia nas od innych specjalności - mówi kierownik Katedry i Kliniki Urologii UJ CM prof. Piotr Chłosta.

Klinika Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie to ośrodek specjalizujący się w technikach małoinwazyjnych, czyli laparoskopowym i endoskopowym leczeniu chorych na raka gruczołu krokowego, raka nerki i pęcherza moczowego. W jej profilu jest także nowoczesne leczenie chorych na kamicę moczową z wykorzystaniem instrumentów zarówno sztywnych, jak i giętkich oraz leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet, a także jatrogennego, nabytego u mężczyzn metodą wszczepienia sztucznych zwieraczy.

Kluczem do sukcesu, jak mówi jej kierownik, jest fakt, że cały zespół szuka najlepszych sposobów rozwiązania problemów uroonkologicznych, biorąc udział w badaniach klinicznych, śledząc wyniki metod eksperymentalnych i współpracując z wieloma ośrodkami zagranicznymi o uznanym prestiżu. Marka uniwersytetu przyciąga wielu młodych lekarzy zainteresowanych możliwością pozyskania wiedzy. Katedra organizuje więc liczne kursy i szkolenia polegające na relacji uczeń-mistrz.

- Opieramy się na następujących, konkretnych zasadach. Starszy kolega wprowadza młodszego, armia walczy w jednym szeregu, lider zespołu nie działa sam, lecz zachęca innych do pracy. Wychodzimy z założenia, że na honor mistrzów składa się honor uczniów i dobrze jest, kiedy uczeń przerasta mistrza. Jeśli więc ktoś jest entuzjastą urologii i ma zacięcie akademickie, drzwi są dla niego zawsze otwarte - mówi prof. Piotr Chłosta.

Recommended
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta