Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Mądra Książka Roku 2016

Poznaliśmy zwycięzców konkursu Mądra Książka Roku 2016

W drugiej edycji konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową, zorganizowanego wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński i Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa, przyznano pięć nagród.

Tytuły zwycięskich książek i nazwiska ich autorów, w których ręce trafiły statuetki Euklidesa ogłoszone zostały podczas gali, która odbyła się 20 kwietnia w auli Collegium Novum. Obecni byli autorzy nominowanych książek, ich wydawcy, jury konkursu oraz władze Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tytuł „Mądrej Książki Roku 2016” i nagrodę główną w kategorii książek dla dorosłych przyznano książce "Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata" autorstwa Leonarda Mlodinowa.

Nagrodę główną w kategorii książek dla dzieci przyznano książce "Atomowa przygoda profesora Astrokota", której autorami są Dominic Walliman i Ben Newman.

Nagroda Społeczności Akademickiej UJ przyznana została  książce "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata" autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

Nagrodę Redaktorów Portalu „Mądre Książki” zdobyli Temple Grandin i Richard Panek, autorzy książki "Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów".

W tym roku po raz pierwszy przyznana została Nagroda Internautów. W plebiscycie przeprowadzonym przez „Gazetę Wyborczą” partnera tegorocznej edycji konkursu, zwyciężyli "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy" Andrzeja i Marty Goworskich.

Uroczyste wręczenie nagród zaszczycił swoją obecnością Richard Panek, laureat Nagrody Redaktorów Portalu „Mądre Książki”. Pytany o opinię na temat idei konkursów popularyzujących naukę, powiedział, że ma wiele nadziei związanych z takimi przedsięwzięciami. Podkreślił, że pisząc książki, ma przeświadczenie, że ludzie, którzy je przeczytają, zobaczą otaczający ich świat w nowy sposób. Konkursy i nagrody mogą jego zdaniem spełniać takie samo zadanie, a ponadto angażować coraz więcej ludzi w sprawy naukowego poznania świata oraz szerzyć szacunek do nauki i do faktów.

Na uroczystość nie mógł przybyć laureat głównej nagrody Leonard Mlodinow. W przesłanym specjalnym nagraniu wideo powiedział: - Napisałem "Krótką historię rozumu”, by pomóc ludziom zrozumieć duszę nauki i docenić logiczne myślenie. Jestem zachwycony, że udało mi się do was dotrzeć. Pisanie książki wymaga intensywnej pracy. Przelewacie na papier zawartość swojego serca i duszy, nie mając gwarancji, że ktokolwiek was zrozumie, albo że w ogóle to przeczyta. To swoisty akt wiary - być może uda się na kogoś wpłynąć. Teraz otrzymałem nagrodę za swoją wiarę. Mam dowód, że trud, który sobie zadałem, nie poszedł na marne.

 - Świat złożony jest z pytań. Jako dzieci zadajemy pytania, potem znajdujemy odpowiedzi. Jeśli mamy dobrych nauczycieli, to nie dajemy sobie wmówić, że znamy już wszystkie odpowiedzi i wciąż wykazujemy ciekawość. Im więcej znamy odpowiedzi, tym więcej pojawia się pytań - mówił prof. Stanisław Kistryn,  prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych wręczając Nagrodę Społeczności Akademickiej UJ.

W podobnym tonie wypowiadała się Aleksandra Stanisławska (współautorka bloga „Crazy nauka” i członkini jury konkursu) wręczająca nagrodę główną w kategorii książek dl dzieci. - Zazdrościmy dzieciom ciekawości świata. Należy ją podtrzymywać, nie pozwolić aby została zadeptana lub zgubiona. Zadaniem mądrych książek dla dzieci jest  wyrobienie podstaw krytycznego, naukowego spojrzenia na świat.

- Wiele osób jest często onieśmielonych przez fizykę, ale wierzymy, że wcale nie musi tak być. Za cel postawiliśmy sobie przedstawienie tej dziedziny wiedzy w sposób interesujący i zabawny, a jednocześnie przy zachowaniu maksymalnej rzetelności naukowej. Odkrywanie tajników fizyki od wielu lat jest dla mnie źródłem ogromnej satysfakcji. Chcieliśmy zafascynować naszą pasją nawet najmłodszych czytelników i opowiedzieć im o wielu zadziwiających zjawiskach naukowych - powiedział w przesłanym na galę filmie Dominic Walliman, współautor nagrodzonej "Atomowej przygody profesora Astrokota".

O konkursie i nagrodzonych książkach czytaj także na nauka.uj.edu.pl.

Photogallery
Recommended
Tad Taube doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego
85. urodziny prof. Władysława Stróżewskiego
Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył kolejny rok akademicki
Prof. Maria Kłańska uhonorowana austriackim odznaczeniem państwowym

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj