Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Collegium Iuridicum: Jubileusz profesora Jana Ostrowskiego

Collegium Iuridicum: Jubileusz profesora Jana Ostrowskiego

"Velis qoud possis" to tytuł księgi pamiątkowej dedykowanej prof. Janowi Ostrowskiemu, wieloletniemu pracownikowi naukowemu Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (IHS UJ). Monografię, w dowód uznania za całokształt twórczości, wręczyli Jubilatowi współpracownicy, uczniowie i przyjaciele. Uroczystość odbyła się w piątkowy wieczór w sali im. Karola i Karoliny Lanckorońskich w Collegium Iuridicum.

Najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz podziękowania za dokonania złożył prof. Janowi Ostrowskiemu rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

"Uniwersytet Jagielloński to także Alma Mater Pana Profesora, z którą związał Pan swe zawodowe losy. Jednocześnie, jako zwierzchnik jednej z najważniejszych placówek muzealnych w Polsce - Państwowych Zbiorów Sztuki i Zamku Królewskiego na Wawelu, wyposażony w niezwykłą pasję badacza, znakomicie łączy Pan Profesor swoje liczne obowiązki. Niespotykana energia, wszechstronna wiedza i efektywność poczynań zawodowych powoduje, że nie tylko w uroczystym jak dzisiejszy, ale każdego dnia Uniwersytet Jagielloński przepełnia duma z posiadania w gronie społeczności akademickiej tak wyrazistej osobowości" - napisał w okolicznościowym adresie prof. Wojciech Nowak.

Gratulacje prof. Janowi Ostrowskiemu z okazji 70. urodzin złożył także w imieniu społeczności Wydziału Historycznego dziekan prof. Jan Święch. Jak podkreślił, godna najwyższego podziwu pasja naukowa i dydaktyczna Jubilata promieniuje nie tylko na krakowską Alma Mater, ale również na całe środowisko historyków sztuki i muzealników w Polsce oraz poza jej granicami.

- Pana wybitne osiągnięcia naukowe w zakresie badań nad sztuką epoki baroku, malarstwem polskim XIX wieku, w szczególności twórczością Piotra Michałowskiego, portretem staropolskim, a przede wszystkim nad sztuką i kulturą na kresach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, których efektem pozostają 23 tomy monumentalnej serii Materiały do dziejów sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, trwale wpisują się w dorobek polskiej i europejskiej nauki - powiedział prof. Jan Święch.

Jubilat dziękując za życzenia, przypomniał, jak historyk sztuki powinien postępować w swojej pracy. Po pierwsze, wypowiadając się na danym temat, musi coś o tym zagadnieniu wiedzieć, "co wcale nie jest zagwarantowane". Po drugie warto przeczytać źródła i literaturę, ponieważ "bez tego niewiele się uda". Po trzecie należy zachować właściwą kolejność działań: dokumentacja, opis, analiza i interpretacja. Profesor na koniec zwrócił uwagę na kwestię ilustracji. Jego zdaniem powinna zostać zwalczona wśród historyków sztuki pokusa zamieszczania w pracach zdjęć robionych smartfonami, "a nie wszyscy sobie z nią radzą".

Profesor Jan Ostrowski powrócił także do pierwszych lat studiów w Instytucie Historii Sztuki, który wówczas mieścił się przy ul. św. Anny. Wspomniał swoich mistrzów: profesorów Adama Bochanaka, Tadeusza Dobrowolskiego, Jerzego Szablowskiego, Karola Estreichera, Lecha Kalinowskiego, Józefa Lepiarczyka.

- Naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpocząłem w 1965 roku. Studia w tamtych czasach wyglądały właściwie jak dziś. Też mieliśmy wykłady, ćwiczenia, proseminaria, seminaria, objazdy naukowe. Ci, którzy pamiętają te czasy, wiedzą, że marksizm nic nie znaczył w naszym środowisku. Odbywały się tak zwane michałki, ale nikt tego poważnie nie traktował. Z czasem ten surrealistyczny charakter narastał. Kto pamięta Studium Wojskowe? Bodajże w 1982 roku na polskich uczelniach rozpoczęły działalność dwie organizacje studenckie: Socjalistyczny Związek Studentów Polskich i Koło Naukowe Historyków Sztuki UJ, które nie podporządkowało się socjalistycznemu odpowiednikowi. I co? I nic. Nikomu z nas nic złego się z tego powodu nie stało - powiedział prof. Jan Ostrowski.

Księga Velis quod possis. Studia z historii sztuki ofiarowane Profesorowi Janowi Ostrowskiemu, pod redakcją A. Betleja, K. Brzeziny-Scheuerer, A. Dworzak, M. Fabiańskiego, P. Krasnego, M. Kurzeja i D. Nestorow, ukazała się nakładem Wydawnictwa Towarzystwa Naukowego "Societas Vistulana". To szczególne podziękowanie za lata pracy w IHS UJ. Obejmuje ona 74 artykuły związane m.in. z architekturą, malarstwem, rzeźbą, muzealnictwem i rzemiosłem artystycznym.

Profesor Jan Ostrowski urodził się 12 czerwca 1947 w Krakowie. W 1970 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uzyskiwał kolejno stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego. W 1992 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Specjalizuje się w zakresie historii sztuki nowożytnej. Od wielu lat pozostaje pracownikiem naukowym Instytutu Historii Sztuki UJ. Od 1989 jest dyrektorem Zamku Królewskiego na Wawelu - Państwowych Zbiorów Sztuki. Członek Polskiej Akademii Umiejętności, Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitetu Nauk o Sztuce Polskiej Akademii Nauk oraz zastępca przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jest kierownikiem programu inwentaryzacji zabytków sztuki sakralnej na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, autorem i redaktorem licznych publikacji. Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej i Odznaką Honorową "Bene Merito". Otrzymał m.in. Nagrodę im. prof. Aleksandra Gieysztora oraz Nagrodę Miasta Krakowa.

Photogallery
Recommended
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]