Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Uniwersytet Jagielloński rozwija programy studiów doktoranckich

Uniwersytet Jagielloński rozwija programy studiów doktoranckich

Pięć uniwersyteckich projektów obejmujących kształcenie na studiach III stopnia otrzyma ponad 24,2 mln złotych dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Dwa będą realizowane samodzielne, trzy w partnerstwie z Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Warszawskim oraz Instytutem Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN.

 

"Jednym z ważniejszych, stojących dziś przed nami wyzwań jest przebudowa modelu kształcenia doktorantów. Zależy nam na podniesieniu poziomu studiów III stopnia, ponieważ stanowią one ważne ogniwo innowacyjnej gospodarki. Dofinansowanie, które uzyskali laureaci pozwoli zrealizować kilkadziesiąt programów interdyscyplinarnych, o zasięgu krajowym i międzynarodowym, które już niedługo staną się katalizatorem innowacyjności na polskich uczelniach" - mówi wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński, cytowany w komunikacie prasowym NCBR.

Celem konkursu na "Interdyscyplinarne Programy Studiów Doktoranckich" jest zwiększenie jakości i efektywności kształcenia na studiach III stopnia. Wnioski mogły zatem składać jedynie szkoły wyższe oraz instytuty naukowe posiadające uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego albo co najmniej dwa uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora.

Do udziału w konkursie zgłoszono 60 projektów. 47 z nich uzyskało granty, w tym 5 zrealizuje Uniwersytet Jagielloński samodzielnie lub w partnerstwie.

Na Wydziale Filozoficznym zostanie przeprowadzony projekt "Międzynarodowe programy studiów doktoranckich w zakresie social-cognitive-neuroscience: CogNes", w ramach którego doktoranci odbędą kursy prowadzone przez zagranicznych wykładowców, indywidualne sesje z wybitnymi naukowcami, staże zagraniczne, a także zrealizują indywidualne programy badawcze obejmujące prowadzenie badań i wyjazdy zagraniczne. Przez okres trwania projektu - od 1 stycznia 2018 roku do końca 2022 roku - doktoranci będą otrzymać co miesiąc stypendium w wysokości 1,8 tys. zł.

Drugi samodzielny projekt "WIN Wsparcie INterdyscyplinarności kierunku PhD Programme in Biology" będzie realizowany w latach 2017-2022 na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Program przewiduje specjalistyczne kursy metodologiczne (szkoły naukowe i krótkoterminowe staże naukowe), udział w zagranicznych konferencjach, zajęcia z naukowcami spoza naszego kraju oraz spotkania z przedstawicielami branży Life Science. Projekt zapewnia również wypłatę 2 tys. zł miesięcznego stypendium.

Dodatkowo Uniwersytet Jagielloński będzie partnerem trzech projektów, które dofinansuje NCBR. Wspólnie z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie zrealizuje Interdyscyplinarne Środowiskowe Studia Doktoranckie "Fizyczne, Chemiczne i Biofizyczne Podstawy Nowoczesnych Technologii", z Uniwersytetem Warszawskim pilotażową edycję środowiskowych studiów realizujących interdyscyplinarny program w matematyce, informatyce i fizyce, a z Instytutem Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN projekt "Interdyscyplinarność dla medycyny innowacyjnej" InterDokMed w profilu nauk ścisłych i biologicznych.

Łączna wartość 5 nagrodzonych projektów wyniosła ponad 24,2 mln złotych. Konkurs realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Recommended
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"