Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Ministerialny grant na rozbudowę "Bibliografii Polskiej" Estreichera

Ministerialny grant na rozbudowę "Bibliografii Polskiej" Estreichera

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przeznaczy 2,18 mln złotych na drugi etap prac nad drukowaną edycją "Bibliografii Polskiej" Estreichera oraz nad rozbudową jej elektronicznej wersji. Projekt prof. Wacława Waleckiego z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskał finansowanie w rozstrzygniętym właśnie konkursie w ramach modułu Dziedzictwo narodowe Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH).

Dziedzictwo narodowe to jeden z trzech, obok Uniwersaliów oraz Fundamentów, modułów NPRH. W jego ramach wspierane są projekty badawcze w priorytetowych obszarach badawczych określonych przez Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, obejmujące projekty o charakterze dokumentacyjnym, źródłowym, edytorskim, translatorskim i słownikowym, w tym wymagające tworzenia oraz utrzymania wysoko wyspecjalizowanych i stabilnych zespołów badawczych, a także inicjatywy stanowiące podstawy dla prac badawczych w humanistyce, obejmujących badania nad dziedzictwem narodowym. Jak poinformowało MNiSW, w konkursie udział wzięło 249 wniosków. Resort nauki zakwalifikował do finansowania 28 z nich łączną kwotę niemal 31 mln złotych.

Projektowi Biografia Estreichera - Etap II: Kontynuacja edycji drukowanej oraz rozbudowa elektronicznej wersji "Bibliografii Polskiej" Estreichera, którego kierownikiem jest prof. Wacław Walecki z Katedry Historii Literatury Staropolskiej UJ, przyznano 2,18 mln zł dofinansowania. Opiera się on na trzech podstawowych modułach przewidzianych do realizacji w okresie 5-letnim. Pierwszy z nich polegać będzie na kontynuacji opracowania bibliografii druków XV-XVIII stulecia. W planach jest m.in. gromadzenie źródeł do zbiorowej publikacji cyfrowej Starodruki polskie w państwowych bibliotekach Białorusi, Ukrainy i Rosji wedle posiadanych zapewnień na temat udostępnienia materiałów i współpracy z partnerami zagranicznymi, a także publikacja książkowa i cyfrowa tomu zawierającego druki znane jedynie z unikatowego archiwum Estreicherów będącego w posiadaniu Centrum Badawczego Bibliografii Polskiej w Uniwersytecie Jagiellońskim. Drugi moduł przewiduje kontynuację publikowania w formie książkowej dalszych trzech tomów Estreichera Bibliografii Polskiej XIX stulecia oraz kolejnych zeszytów tomu Kraszewski J.I. Ostatnim celem będzie dalsza rozbudowa i unowocześnianie Elektronicznej Bazy Bibliografii Estreichera.

Prof. Wacław Walecki jest polonistą, historykiem literatury staropolskiej i oświeceniowej, tekstologiem, wydawcą literatury polskiej, nauczycielem akademickim i popularyzatorem nauki. Jako redaktor serii Złotych Ksiąg UJ został za jej przygotowanie uhonorowany przez rektora UJ w roku 2004 Medalem 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej. W roku 2007 roku otrzymał nagrodę Fundacji Kultury Polskiej za całokształt działalności na polu kultury, a w roku 2012 Medal Komisji Edukacji Narodowej. Był członkiem Kolegium Redakcyjnego pisma Wydziału Polonistyki UJ Wielogłos, a obecnie jest w składzie Komitetu Redakcyjnego Ruchu Literackiego. W spisie publikacji ma ok. 500 pozycji (w tym własne autorskie książkowe i typu "papers", edycje naukowe, popularnonaukowe oraz redaktorskie). Jest redaktorem naukowym Skarbczyka Bibliofila i Biblioteki Tradycji Literackich.

NPRH wspiera polskich naukowców od 2010 r. Fundusze przyznawane w ramach programu mają m.in. ułatwiać integrację polskiej humanistyki z humanistyką europejską i światową oraz upowszechniać osiągnięcia humanistyki polskiej w świecie.

Recommended
W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Projekt z Instytutu Psychologii UJ wyróżniony przez Narodową Agencję Erasmus+

Projekt z Instytutu Psychologii UJ wyróżniony przez Narodową Agencję Erasmus+