Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Dwoje stypendystów Programu Fulbrighta wyjedzie do USA

Dwoje stypendystów Programu Fulbrighta wyjedzie do USA

Dr Anna Kaganiec-Kamieńska z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ oraz dr Marcin Waligóra z Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM wyjadą w przyszłym roku akademickim do USA w ramach stypendium Fulbrighta w kategorii Fulbright Senior Award dla pracowników naukowych po doktoracie. Młodzi naukowcy będą realizować swoje badania na Uniwersytecie Portoryko i Uniwersytecie Harvarda.


Dr Anna Kaganiec-Kamieńska odbędzie półroczne stypendium badawcze na Uniwersytecie Portoryko, podczas którego zrealizuje projekt Język, styl życia i tożsamość. "Dyglosja stylu życia" w Portoryko. Laureatka jest adiunktem w Instytucie Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Jej zainteresowania naukowe obejmują m.in. relację język-tożsamość, politykę językową w Ameryce Łacińskiej oraz USA, tożsamość etniczną i narodową, a procesy migracji z Ameryki Łacińskiej do USA. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej oraz programu Society-Environment-Technology. Jest członkiem Asociación de Lingüística y Filología de América Latina, Polskiego Towarzystwa Studiów Latynoamerykanistycznych i Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów. Autorka książki Język a tożsamość. Język hiszpański w Ameryce Łacińskiej.

Dzieci w onkologicznych badaniach klinicznych fazy 1. Ryzyko i korzyści społeczne to tytuł projektu, za realizację którego, podczas 2-semestralnego stypendium badawczego, na Uniwersytecie Harvada będzie odpowiedzialny dr Marcin Waligóra z Zakładu Filozofii i Bioetyki UJ CM. Tegoroczny stypendysta Fulbrighta kieruje zespołem naukowym REMEDY (Research Ethics in Medicine Study Group). Prowadzi wykłady i seminaria z etyki, bioetyki i deontologii. Nagradzany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autor książek Principia fenomenologii i Wstęp do fenomenologii oraz współautor książek Etyczne aspekty decyzji medycznych i Badania naukowe z udziałem ludzi w biomedycynie. Standardy międzynarodowe, a także kilkunastu artykułów naukowych.

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta zarządza Programem Fulbrighta w naszym kraju. Program powstał w 1946 roku w USA i jest jednym z największych programów wymiany naukowej i akademickiej pomiędzy USA a innymi krajami. Stypendia Programu Fulbrighta finansują i ułatwiają pobyt w USA i w Polsce wybitnym polskim oraz amerykańskim absolwentom uczelni wyższych, doktorantom i pracownikom naukowym. Od ponad 58 lat programy stypendialne Komisji Fulbrighta przyczyniają się do zwiększenia wymiany naukowej i akademickiej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską. Każdego roku przyznawanych jest ponad 100 stypendiów.

Pełna lista stypendystów, w tym tematy projektów oraz notki biograficzne, dostępna jest na stronie Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta.

Recommended
UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy <span lang='en'>PAAR-net COST Action </span>

UJ został wybrany jako instytucja zarządzająca grantem dla inicjatywy PAAR-net COST Action

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta

Naukowiec oraz studenci z UJ stypendystami fundacji Fulbrighta