Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Potomkowie wielkiego Polaka z wizytą na UJ

Potomkowie wielkiego Polaka z wizytą na UJ

10 sierpnia w Sali Libraria Collegium Maius UJ miała miejsce niecodzienna wizyta. W murach najstarszej polskiej uczelni gościli potomkowie Ignacego Domeyki, badacza Ameryki Południowej, doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uniwersytet odwiedzili Paz Domeyko Lea-Plaza, jej siostra Cecilia Domeyko oraz brat Miguel Domeyko, wnuki polskiego uczonego. Pierwsza z wymienionych jest autorką biografii Ignacego Domeyki, zatytułowanej „Ignacio Domeyko. La Vida de un Emigrante, 1802–1889” [Ignacy Domeyko. Życie emigranta, 1802–1889], wydanej w 2002 roku w Chile i w 2004 roku w Australii. Gościom towarzyszył prof. Zdzisław Jan Ryn, lekarz psychiatra, profesor nauk medycznych UJ CM, alpinista, podróżnik i były ambasador w Chile i Argentynie, autor kilku pozycji biograficznych poświęconych Domeyce. Na spotkaniu zjawił się również Ambasador Chile w Warszawie Julio Bravo Yubini w towarzystwie trzeciego sekretarza ambasady, Javiera Foxon Calvo.

Wśród reprezentantów uczelni znaleźli się prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn, pełnomocnik rektora ds. internacjonalizacji prof. Adam Jelonek, dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechnologii i wieloletni współpracownik Uniwersytetu w Concepción w Chile prof. Kazimierz Strzałka, prodziekan Wydziału Geografii i Geologii UJ dr hab. Marta Oszczypko-Clowes oraz przedstawicielka Działu Współpracy Międzynarodowej UJ Adriana Hołub-Palonka.

Głównym powodem wizyty rodziny Ignacego Domeyki była chęć udania się podróż śladami przodka, a także poznanie uczelni, która nadała mu tytuł doktorat honoris causa. Uczestnicy spotkania rozmawiali również o możliwości zainicjowania bliższej współpracy z uniwersytetami w Chile, na przykład przy pomocy stworzenia specjalnego stypendium polsko-chilijskiego imienia Ignacego Domeyki, które ułatwiłoby studentom z obu krajów wzajemne poznanie swoich kultur.

Ignacy Domeyko (1802–1889) był geologiem, mineralogiem, inżynierem górnictwa, meteorologiem i wszechstronnym badaczem Ameryki Południowej. Stanowił pierwowzór Żegoty, jednego z konspiratorów w trzeciej części „Dziadów” Adama Mickiewicza, który zresztą był jego przyjacielem jeszcze z czasów studiów na Uniwersytecie Wileńskim. Z uwagi na jego ogromne uzdolnienie, pod koniec lat 40. XIX wieku rząd chilijski zaproponował mu objęcie katedry chemii w Coquimbo. Domeyko rozpoczął prowadzenie hiszpańskojęzycznych wykładów z zakresu chemii, fizyki, mineralogii i metalurgii dla uczniów szkoły górniczej. Z czasem jego zdolności uczyniły z niego głównego reformatora chilijskiego systemu szkolnictwa wyższego. W ogromnym stopniu przyczynił się również do rozwoju przemysłu wydobywczego, a ze względu na autorytet moralny piastował także stanowisko rozjemcy w granicznych sporach górniczych. W 1887, na dwa lata przed jego śmiercią, Uniwersytet Jagielloński przyznał mu tytuł doktora honoris causa. Gdy zmarł, urzędowy organ chilijski pisał o nim: „Domeyko był więcej niż profesorem, był apostołem nauki w Chile. Zasługi jego zdobyły mu niezmierną wdzięczność narodu”.

Photogallery
Zdjęcie nr 1 (13)
                  fot. Adam Koprowski
                 Zdjęcie nr 2 (13)
                  fot. Adam Koprowski
                 Zdjęcie nr 3 (13)
                  fot. Adam Koprowski
                 Zdjęcie nr 4 (13)
                  fot. Adam Koprowski
                 Zdjęcie nr 5 (13)
                  fot. Adam Koprowski
                 Zdjęcie nr 6 (13)
                  fot. Adam Koprowski
                 Zdjęcie nr 7 (13)
                  fot. Adam Koprowski
                 Zdjęcie nr 8 (13)
                  fot. Adam Koprowski
                 Zdjęcie nr 9 (13)
                  fot. Adam Koprowski
                 Zdjęcie nr 10 (13)
                  fot. Adam Koprowski
                 Zdjęcie nr 11 (13)
                  fot. Adam Koprowski
                 Zdjęcie nr 12 (13)
                  fot. Adam Koprowski
                 Zdjęcie nr 13 (13)
                  fot. Adam Koprowski
Recommended
Dr Tomasz Żuradzki bliższy zdobycia grantu ERC
Zobacz, jak powstaje medyczne serce Krakowa [WIDEO]
Badacze z UJ laureatami konkursu NCN Sonatina i Miniatura [AKTUALIZACJA]
Dwoje stypendystów Programu Fulbrighta wyjedzie do USA

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj