Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Zmarł profesor Janusz Sondel

Zmarł profesor Janusz Sondel

Prawnik, specjalista w zakresie prawa rzymskiego i prawa turystycznego, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1990-1993, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji (1981-1987), kierownik Zakładu Prawa Rzymskiego (1984-1987) oraz Katedry Prawa Rzymskiego (2003–2007)
zmarł 12 września 2017 r.

Janusz Sondel urodził się 30 kwietnia 1937 roku we Lwowie. Był związany z Uniwersytetem Jagiellońskim jako pracownik naukowy od 1957 r. Jeszcze podczas studiów prawniczych został zatrudniony w Katedrze Prawa Rzymskiego UJ w charakterze zastępcy asystenta, natomiast po ich ukończeniu w wieku lat 20 - jako asystent.

W 1964 roku doktoryzował się na podstawie rozprawy pt. "Szczególne rodzaje depozytu w prawie rzymskim". W roku 1983 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1989 profesora zwyczajnego. W latach 1981-1987 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Prawa i Administracji, natomiast w latach 1990-1993 był prorektorem UJ do spraw ogólnych. Wypromował 7 doktorów, był recenzentem w kilkunastu przewodach habilitacyjnych. Przez wiele kadencji był członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN, Komisji Prawniczej PAU, Komisji Filologii Klasycznej PAU oraz redakcji „Czasopisma Prawno-Historycznego".

Profesor Janusz Sondel od początku swoje zainteresowania badawcze koncentrował wokół prawa rzymskiego oraz jego recepcji w polskim prawie średniowiecznym i nowożytnym, łącząc studia romanistyczne z historyczno-prawnymi. Z czasem stał się jednym z najwybitniejszych i najbardziej cenionych znawców tej dyscypliny, zdobywając również uznanie międzynarodowe. Wiele lat pracy naukowej nad źródłami prawa z okresu antyku i średniowiecza uświadomiły mu ograniczoną przydatność słowników łaciny antycznej przy tłumaczeniu źródeł średniowiecznych. Rezultatem samodzielnie podjętej pracy leksykograficznej jest wyjątkowy "Słownik łacińsko-polski dla prawników i historyków", który przyniósł mu tzw. polskiego Nobla - nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz nagrodę Rektora UJ „Laur Jagielloński”. Szereg dzieł poświęcił również historii swojej Almae Matris, publikując liczne artykuły i dwie fundamentalne prace: "Zawsze wierny. Uniwersytet Jagielloński a Kościół rzymskokatolicki" oraz "Słownik historii i tradycji Uniwersytetu Jagiellońskiego".

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wielokrotny laureat nagród Ministra Edukacji.

Prof. Sondel był współzałożycielem i od 2001 roku rektorem Wyższej Szkoły Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej.

W osobie Profesora Uniwersytet Jagielloński traci wybitnego uczonego, współtwórcę polskiej romanistyki, znakomitego dydaktyka i wychowawcę wielu pokoleń prawników i specjalistów turystyki.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek, 18 września 2017 roku, o godz. 11.00 w Uniwersyteckiej Kolegiacie Św. Anny, po czym o godz. 13.00 nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku spod bramy głównej cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

Sylwetkę zmarłego Profesora przedstawiono szczegółowo na stronie Katedry Prawa Rzymskiego UJ.

Recommended
Prawie 48 mln zł na badania podstawowe od Narodowego Centrum Nauki
Drugie spotkanie z cyklu „UJ dla Krakowa”
Studenci dopięli swego! Wyjątkowy mural powstanie na Zabłociu
Pracownicy UJ CM wśród najbardziej wpływowych osób w służbie zdrowia

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj