Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Krakowska Książka Miesiąca dla doktorantki Wydziału Polonistyki

Krakowska Książka Miesiąca dla doktorantki Wydziału Polonistyki

Anna Grochowska została laureatką Krakowskiej Książki Miesiąca Listopada. Jury uhonorowało doktorantkę Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego za monografię "Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą" poświęconą słynnemu Domowi Literatów. Nagroda, którą w 1995 roku ustanowił Śródmiejski Ośrodek Kultury, jest przyznawana autorom krakowskim lub książkom o Krakowie.

 

Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą to długo wyczekiwana opowieść o legendarnej kamienicy, w której od 1945 roku zamieszkiwała plejada gwiazd polskiej literatury, w tym m.in. przedstawiciele pokoleń Kolumbów, „pryszczatych” czy Nowej Fali. Znajdziemy tu tak ważne nazwiska jak Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński, Jerzy Andrzejewski, Halina Poświatowska, Anna Świrszczyńska, Stefan Kisielewski i wielu innych.

”Książka o Domu Literatów to owoc wieloletnich badań Anny Grochowskiej, która rzetelnie wywiązała się ze swojego zadania. Zrekonstruowała listy byłych lokatorów, szperała w niepublikowanych dotąd archiwach, przeprowadziła wiele rozmów z żyjącymi byłymi mieszkańcami Krupniczej 22, przeczesywała pamiętniki, wspomnienia, korespondencje i inne spisane relacje. W efekcie w okraszonej licznymi anegdotami książce Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą znajdziemy najważniejsze, często unikatowe informacje związane z Domem Literatów, zapoznamy się z jego historią sportretowaną na tle przemian społeczno-politycznych w kraju i przyjrzymy się najbarwniejszym lokatorom” - czytamy na stronie Biblioteki Kraków.

- Pracę nad książką rozpoczęłam w 2008 roku, kiedy byłam seminarzystką dr. Bronisława Maja, a także uczestniczką kursu przewodników miejskich miasta Krakowa. To właśnie Bronisław Maj, wielka osobowość i były mieszkaniec Domu Literatów, zainspirował mnie to napisania tej książki. Jemu też w dowód wdzięczności ją dedykowałam. Pamiętam, że w owym czasie szokujący był dla mnie fakt, że informacje o tym, iż w Krakowie przy ulicy Krupniczej 22 mieściła się legendarna siedziba Związku Literatów Polskich, w którym zamieszkiwała plejada gwiazd polskiej literatury, są tak trudno dostępne. Wówczas w najnowszym wydaniu przewodnika Michała Rożka nie znalazłam na ten temat nawet wzmianki. Trzeba było temu zaradzić - wyjaśnia autorka książki.

Anna Grochowska jest absolwentką filologii polskiej i historii sztuki. Obecnie, pod opieką prof. Franciszka Ziejki, kończy przygotowywać rozprawę doktorską Święte Wzgórze? Obecność Wawelu w literaturze, sztuce i kulturze w epoce narodowej niewoli. Do jej zainteresowań badawczych należą szeroko pojęte cracoviana XIX i XX wieku dotyczące literatury, sztuki i kultury. Chętnie sięga też do geopoetyki, religioznawstwa i socjologii, badając sposób postrzegania przestrzeni Krakowa jako sacrum. W 2014 roku otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na napisanie książki o Domu Literatów. W tym też roku wraz z dr Malwiną Mus zorganizowała własny festiwal literacki Ścieżkami Pisarzy, w ramach którego na Wydziale Polonistyki przez 3 lata odbywały się konferencje naukowe, gry miejskie, wycieczki literackie i warsztaty. Projekt zaowocował także serią wydawniczą Ścieżkami Pisarzy pod jej kierunkiem. Opublikowała ok. 30 artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących cracovianów. W planach ma 2 kolejne książki.

Wręczenie nagrody i spotkanie z Anną Grochowską odbędzie się 9 listopada o godz. 18.00 w czytelni 21. Filii Biblioteki Kraków przy ulicy Królewskiej 59. Poprowadzi je dr Bronisław Maj z Katedry Historii Literatury Polskiej XX wieku.

Recommended
Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"