Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

W Akademii Ignatianum wręczono Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

W Akademii Ignatianum wręczono Nagrody im. ks. Stanisława Musiała

Za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej nagrodzono teologa ks. prof. Michała Czajkowskiego, a za inicjatywy społeczne na rzecz dialogu i współpracy chrześcijańsko- i polsko-żydowskiej katechetkę Urszulę Antosz-Rekucką. Uroczystość odbyła się 2 marca, w auli im. ks. Grzegorza Piramowicza Akademii Ignatianum, w przededniu rocznicy śmierci patrona nagrody.


Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" w 2008 roku. Jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Patronem nagrody jest zmarły 5 marca 2004 roku ksiądz Stanisław Musiał, jezuita, ceniony publicysta, mądry, odważny i szlachetny duszpasterz, rzecznik dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz pojednania Polaków i Żydów, który konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii.

Ks. prof. Michał Czajkowski to wybitny teolog, biblista, głęboko zaangażowany w działalność ekumeniczną, jeden z inicjatorów dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce. Był współzałożycielem i współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W przeszłości zasiadał w Komitecie Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem i Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, był także członkiem władz Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów.

Osoby prowadzące dialog chrześcijańsko-żydowski w Polsce wiele zawdzięczają jego odważnej publicystyce i książkom: Lud Przymierza, Co nas łączy? ABC relacji chrześcijańsko-żydowskich czy Nowy Testament a judaizm. Niedawno ukazała się książka zbierająca jego teksty dotyczące Żydów i relacji z judaizmem zatytułowana Czy Żydzi mają diabła za ojca? Przyczynki do dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Ks. prof. M. Czajkowski jest jednym z nielicznych duchownych w Polsce, którzy z taką determinacją mówią o żydowskich korzeniach chrześcijaństwa i o tym, że antysemityzm jest grzechem.

- Jakże ważne jest, by dorobek ostatnich kilkudziesięciu lat na rzecz usuwania uprzedzeń, stereotypów znalazł ugruntowanie w polskim Kościele. Jak kruche okazało się to pojednanie, pokazały nam obchody polskiego marca, które ofiarowano nam już w lutym, kiedy wypłynęły na wierzch pewne stare, antysemickie brudy - mówił ks. prof. Michał Czajkowski.

W dalszej części swojego wystąpienia wspomniał o jednym ze spotkań z ks. Stanisławem Musiałem, podczas którego pojawiła się między nimi pewna różnica zdań. Ks. prof. M. Czajkowski stwierdził wówczas, że trzeba odróżniać antyjudaizm od antysemityzmu. Jego zdaniem antyjudaizm bazuje tylko na pseudobiblijnych i pseudoteologicznych argumentach, a antysemityzm na biologii, krwi i rasie.

- Ksiądz Stanisław Musiał stanowczo zaprotestował przeciwko mojej wypowiedzi. Powiedział, że każda wrogość wobec Żyda jako Żyda jest śmiertelnym grzechem antysemityzmu - dodał.

W laudacji dotyczącej drugiego laureata rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak podkreślił, że Urszula Antosz-Rekucka, katechetka z Mszalny Dolnej, "odważnie, nieustępliwie i nieprzerwanie walczy o godną pamięć niewinnych ofiar, jak również uczy, że warto nieść pomoc ludziom, którzy nic nie mają, bo to - jak sama mówi - daje szczęście nie do opisania". W swojej pracy z uczniami wiele uwagi poświęca kształtowaniu postawy dialogu i podejmuje liczne inicjatywy upamiętniające społeczność mszańskich Żydów wymordowaną podczas Holocaustu. O kulturze i historii żydowskich mieszkańców tego rejonu opowiada na różne sposoby - poprzez działania teatralne, organizację obchodów rocznicowych czy opiekę nad zbiorowymi mogiłami żydowskimi. Nagrodzona pisze też teksty do lokalnych gazet i portali, jest aktywna w mediach społecznościowych.

- Wciąż nie wierzę, że to dzieje się naprawdę. Że to właśnie ja, osoba właściwie znikąd, bez specjalnego dorobku, dostąpiłam tak wielkiego zaszczytu. Podwójnie wielkiego, ponieważ patron tej nagrody jest moim prywatnym, choć niekanonizowanym jeszcze świętym, do którego zwracam się czasem w trudnych sprawach, którego książki trzymam na półce jak relikwie, który był dla mnie wielkim autorytetem i wzorem - mówiła Urszula Antosz-Rekucka i dodała:

- Próbuję robić małe rzeczy w niewielkiej miejscowości. To są naprawdę skromne, lecz dla mnie ważne sprawy związane z jednej strony z troską o pamięć o pomordowanych żydowskich współobywatelach, a z drugiej z edukacją i wychowaniem młodych ludzi w duchu dialogu, szacunku wobec każdego czy empatii. Bardzo leżą mi na sercu sprawy chrześcijańsko-żydowskie.

Do Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za 2017 rok byli nominowani także Adam Bartosz i prof. Jan Grosfeld (za twórczość w duchu dialogu) oraz Agnieszka Cahn (za działalność społeczną).

W ubiegłych latach laureatami nagrody byli: Jan Błoński, Miasto i Gmina Chmielnik, Joanna Tokarska-Bakir, Bogdan Białek, Bożena i Jerzy Wyrozumscy, Tomasz Pietrasiewicz i Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie, Anna Lebet-Minakowska, ks. Manfred Deselaers, Stefan Wilkanowicz, nieformalna Grupa Przyjaciół z Olkusza, prof. Stanisław Krajewski, Mirosław Skrzypczyk, ks. Romuald Jakub Weksler-Waszkinel, Zofia Radzikowska, profesorowie Jan Małecki i Aleksander Skotnicki, a przed rokiem Bella Szwarcman-Czarnota i prof. Wacław Wierzbieniec.

Photogallery
Recommended
Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała

Robert Szuchta i Agnieszka Cahn odebrali Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała