Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

73 lata temu Uniwersytet Jagielloński wznowił oficjalną powojenną działalność

73 lata temu Uniwersytet Jagielloński wznowił oficjalną powojenną działalność

19 marca 1945 roku w auli Collegium Novum UJ odbyła się pierwsza po zakończeniu okupacji hitlerowskiej inauguracja roku akademickiego. 73 lata później w tym samym miejscu złożono hołd wykładowcom, studentom i organizatorom tajnego nauczania na Uniwersytecie Jagiellońskim. Rocznica ta upamiętniona została także odsłonięciem tablicy pamiątkowej na drugim piętrze tegoż gmachu.

- Podczas dzisiejszego spotkania patrzymy wstecz, pochylamy się nad historią, ale jednocześnie myślimy o naszej wspólnej przyszłości. Uroczystość przypomina nam o najważniejszej, podstawowej misji, którą wypełnia uniwersytet. Jest nią nauczanie - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak witając zgromadzonych uczestników spotkania, wśród których znaleźli się m.in. wojewoda małopolski Piotr Ćwik, korpus dyplomatyczny oraz członkowie Stowarzyszenia „Ne Cedat Academia”, które było inicjatorem ufundowania tablicy. Szczególne serdecznie rektor powitał ówczesne studentki tajnego nauczania na UJ: Alicję Biłajd-Kozdrój, Halinę Królikiewicz-Kwiatkowską i Marię Lipińską.

- Trudno nam sobie dzisiaj wyobrazić realia czasu okupacji hitlerowskiej - kontynuował prof. Wojciech Nowak. - Pamiętajmy, że ówcześni wykładowcy i studenci podejmowali trudne i odważne decyzje, kontynuowali działalność dydaktyczną i naukę mimo zagrożenia życia. W Collegium Novum znajduje się od dawna tablica upamiętniająca ofiary Sonderaktion Krakau, dzisiaj pokazujemy dalszy ciąg tamtej historii - dziękujemy tym wszystkim, którzy wtedy podjęli wyzwanie i trud zapewnienia ciągłości kształcenia. To byli cisi, prawdziwi bohaterowie - mówił rektor.

W podobnym tonie utrzymany był skierowany do uczestników uroczystości list prezydenta RP Andrzeja Dudy, który napisał, że ważne jest pielęgnowanie „pamięci o zasługach, jakie nasi poprzednicy położyli w walce o niepodległość ojczyzny, walce, którą nasz naród prowadził nie tylko zbrojnie, ale też myślą i słowem”. W dalszej części listu odczytanego przez wojewodę Piotra Ćwika, prezydent podkreślał, że „pomimo masowego terroru i eksterminacji inteligencji, zwłaszcza prześladowań kadry akademickiej, które w Krakowie, rozpoczęły się już w listopadzie 1939 roku, ludzie nauki i kultury nie wahali się podjąć wyzwania”.

Głos zabrała także dr Monika Małecka, prezes Stowarzyszenia „Ne Cedat Academia” i wnuczka prof. Mieczysława Małeckiego, który był organizatorem i kierownikiem tajnego nauczania na UJ. Przypomniała ona, że profesorowie krakowskich uczelni zostali podstępnie aresztowani 6 listopada 1939 r. i wywiezieni przez okupantów do obozów koncentracyjnych. Na skutek tej akcji 21 z nich straciło życie. Jednak ci, którzy powrócili podjęli cywilną walkę w obronie godności narodu. Dzięki tajnemu nauczaniu, możliwe było szybkie, już 2 miesiące po wyzwoleniu Krakowa, wznowienie działalności uniwersytetu.

Klamrą spinającą refleksję nad historią ze współczesnością było wystąpienie przewodniczącego Samorządu Studentów UJ Jakuba Bakonyiego i wręczenie nagród laureatom rozegranej w marcu br. gry miejskiej o tajnym nauczaniu pt. „Zakazana szkoła”. Zwyciężyli uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Przegini. Drugie i trzecie miejsce zdobyła młodzież odpowiednio: ze Szkoły Podstawowej w Rusocicach i z IV LO w Olkuszu.

Uroczystość w auli Collegium Novum UJ poprzedziło złożenie kwiatów pod tablicą umieszczoną na budynku przy ul. Podwale 2, gdzie w czasie okupacji mieściło się biuro konspiracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Download files
pdf
List prezydenta RP Andrzeja Dudy
Photogallery
Recommended
Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ