Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Czas spełnionych marzeń. Na Wydziale Chemii rozpoczęło się tegoroczne Święto UJ

Czas spełnionych marzeń. Na Wydziale Chemii rozpoczęło się tegoroczne Święto UJ

Uniwersytet Jagielloński to połączenie dumy z tradycji najstarszej uczelni w Polsce z rolą wiodącego ośrodka naukowego i dydaktycznego współczesnej Polski. Trudno o bardziej dobitny symbol tego stwierdzenia niż tegoroczne Święto UJ, które łączy obchody upamiętniające naszych wielkich fundatorów ze świętowaniem zakończenia budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego, stanowiącego nowoczesną wizytówkę naszej uczelni.

Otwierające obchody Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego uroczyste posiedzenie Senatu naszej uczelni odbyło się w auli oddanego do użytku w 2017 roku budynku Wydziału Chemii. Święto - obchodzone co roku 12 maja na pamiątkę powołania do życia w 1364 roku przez króla Kazimierza Wielkiego pierwszej polskiej uczelni, w tym roku jest wyjątkowe.

- Po pierwsze, niecodzienne jest miejsce obrad - na Kampusie 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po wtóre - odbywa się ono w momencie szczególnym, kończy się bowiem bardzo ważny etap w historii uczelni, który śmiało możemy nazwać "czasem spełniających się marzeń - powiedział otwierając spotkanie rektor UJ prof. Wojciech Nowak. Święto zbiega się bowiem z oficjalnym zakończeniem wieloletniej inwestycji budowy kampusu.

Na uroczystości oprócz władz i członków społeczności akademickiej naszej uczelni obecni byli także przedstawiciele miasta i regionu, posłowie i senatorowie, rektorzy krakowskich uczelni, korpus dyplomatyczny oraz Jerzy Buzek, który stojąc w latach 1997–2001 na czele rządu doprowadził do uchwalenia ustawy z dnia 23 maja 2001 r. o ustanowieniu wieloletniego programu pod nazwą "Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego".

Święto Uniwersytetu Jagiellońskiego to dla nas dzień szczególny, dzień wyjątkowy. Od lat czcimy go ku pamięci przodków i aby wskazać uniwersyteckim pokoleniom, które przyjdą po nas to, co ważne w dziejach Almae Matris Jagellonicae. Tegoroczne obchody mają wymiar szczególny, ponieważ łączą się z zamknięciem wieloletniej inwestycji budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ

prof. Wojciech Nowak, rektor UJ

Rektor UJ prof. Wojciech Nowak odczytał list przesłany przez prezydenta RP list Andrzeja Dudę, z kolei list napisany przez premiera RP odczytał wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Mateusz Morawiecki stwierdził w nim, że powstanie nowego kampusu UJ jest odpowiedzią na wyzwania społeczne i gospodarcze XXI wieku oraz stanowi gwarancję rozwoju kraju.

- Idea utworzenia nowego uniwersyteckiego kampusu, która narodziła się już w latach 70. XX wieku, za czasów rektorów Mieczysława Karasia, Józefa Gierowskiego, a następnie Andrzeja Pelczara, była w kolejnych latach sukcesywnie realizowana pod przewodnictwem rektorów Aleksandra Koja, Franciszka Ziejki i Karola Musioła. Dziś, po dwóch dekadach prac, w momencie otwarcia ostatniej inwestycji - budynku Wydziału Chemii, dobiegła ona końca - mówił prof. Wojciech Nowak.

Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ, rektor UJ zaznaczył, że społeczność akademicka uczelni myślami i działaniami wybiega w przyszłość.

- Zrobiliśmy co należy i podążamy dalej. Bo przed nami kolejne zadania: konieczne jest wzbogacenie Kampusu o infrastrukturę dla młodzieży studenckiej, w tym dom studencki, obiekty sportowe i rekreacyjne. Uniwersytet czuje się zobowiązany do kontynuacji tej idei - powiedział.

Prezentacji kampusu, ukazującej ukończoną inwestycję poprzez konkretne dane i liczby, dokonała kanclerz UJ Monika Harpula. Można się było z niej dowiedzieć m. in., że kampus zajmuje obszar 45 hektarów, a łączna powierzchnia budynków, którymi zarządza się poprzez nowoczesny system BMS (Building Management System), wynosi 185 tys. metrów kwadratowych.

Prof. Franciszek Ziejka przedstawił z kolei wszystkie dotychczasowe uniwersyteckie kampusy w ujęciu historycznym – od wspominanego przez Jana Długosza kampusu na Kazimierzu, poprzez kwartał miasta skupiony wokół Collegium Maius i Collegium Novum, kampus na Wesołej, gdzie w XVIII wieku powstały ogród botaniczny, obserwatorium astronomiczne, a następnie szpitale i kliniki, aż po kampus ulokowany po obu stronach al. Mickiewicza (m.in. Biblioteka Jagiellońska, DS „Żaczek”, Collegium Paderevianum, Collegium Chemicum przy ul. Ingardena).

Uczestnicy uroczystości obejrzeli także film prezentujący historię i współczesność Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczyste posiedzenie Senatu UJ było okazją do złożenia podziękowań osobom zasłużonym w powstanie i budowę Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ, którym wręczono, będące świadectwem wdzięczności, okolicznościowe medale "Scientiae et Tempori Futuro" (Dla nauki, dla przyszłości).

Podczas uroczystości złote medale odebrali: Kazimierz Barczyk, Szczepan Biliński, Jerzy Buzek, Jerzy Fedorowicz, Wojciech Froncisz, Andrzej Gołaś, Mirosław Handke, Stanisław Hodorowicz, Maria Hulicka, Teresa Kamińska, Andrzej Kandia, Teresa Kozera, Stanisław Kracik, Krzysztof Królas, Jacek Majchrowski, Katarzyna Matusik-Lipiec, Karol Musioł, Ireneusz Raś, Janusz Sepioł, Tadeusz Skarbek, Marek Sowa, Janusz Steinhoff, Tadeusz Syryjczyk, Piotr Tworzewski, Jerzy Zdrada, Franciszek Ziejka i Józef Zych.

Wraz z nowym budynkiem Wydziału Chemii – ostatnim obiektem programu wieloletniego budowy Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ – ostatecznie inwestycję zamykamy. Jesteśmy dumni z jej realizacji, albowiem w efekcie powstało jedno z najważniejszych i najnowocześniejszych w kraju centrów, zarówno do prowadzenia badań naukowych, jak i procesu dydaktycznego

prof. Wojciech Nowak, rektor UJ

Symbolicznym otwarciem ostatniej inwestycji na kampusie - budynku Wydziału Chemii UJ, było odsłonięcie w jego holu tablicy upamiętniającej prof. Karola Olszewskiego - najszerzej rozpoznawanego chemika pracującego na Uniwersytecie Jagiellońskim, który w 1883 roku wraz z Zygmuntem Wróblewskim dokonał skroplenia azotu i tlenu. Jak przypomniał dziekan Wydziału Chemii prof. Piotr Kuśtrowski, odsłonięta tablica autorstwa Konstantego Laszczki towarzyszy wydziałowi w kolejnych etapach rozwoju. W 1927 roku, z inicjatywy prof. Tadeusza Estreichera, ucznia Karola Olszewskiego, została wmurowana w pierwszej siedzibie wydziału w Collegium Chemicum (obecnie Collegium Wróblewskiego) przy ul. Olszewskiego. Z pierwotnej lokalizacji była przenoszona dwukrotnie – w 1952 r. do budynku przy ul. Ingardena, a następnie w 2018 r. do nowej siedziby przy ul. Gronostajowej.

 

Więcej na temat nowego budynku Wydziału Chemii UJ można przeczytać TUTAJ.

Photogallery
Recommended
Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ