Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Społeczność akademicka Krakowa oddała hołd ofiarom Sonderaktion Krakau

Społeczność akademicka Krakowa oddała hołd ofiarom Sonderaktion Krakau

Każdego roku 6 listopada społeczność Uniwersytetu Jagiellońskiego z zadumą wspomina rocznicę Sonderaktion Krakau - podstępnej akcji gestapo z 1939 roku, w wyniku której 183 krakowskich profesorów i nauczycieli akademickich, w tym 155 pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostało aresztowanych, a następnie wywiezionych do obozów koncentracyjnych, gdzie kilkunastu z nich straciło życie.

Dla uczczenia tych tragicznych wydarzeń obchodzony jest Akademicki Dzień Pamięci, w organizację którego od 2015 roku włączają się także inne krakowskie uczelnie. Jednocześnie formuła tego święta została poszerzona - na krakowskich cmentarzach składane są wieńce na mogiłach profesorów i naukowców, którzy swoim życiem i pracą zasłużyli się dla rozwoju naszej uczelni.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się rano na cmentarzu Rakowickim, gdzie zebranych powitał rektor UJ i zarazem przewodniczący Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa prof. Wojciech Nowak. Delegacje przedstawicieli UJ udały się także na cmentarz Salwatorski i pod tablicę upamiętniającą uwięzienie aresztowanych profesorów w koszarach przy ul. Wrocławskiej 82.

- W tym szczególnym dniu zatrzymujemy się nad grobami naszych wielkich poprzedników, myślimy o ludziach, których już nie ma wśród nas. Dzięki naszej pamięci o nich podtrzymywana jest ciągłość pokoleń i tradycji naszego uniwersytetu - powiedział rektor UJ.

Władze UJ oraz licznie przybyli studenci złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na grobie prof. Aleksandra Koja, zmarłego w grudniu ub. roku byłego rektora UJ oraz na odnowionych staraniem Komitetu ds. Opieki nad Grobami Profesorów UJ nagrobkach: prof. Edmunda Krzymuskiego (1851-1928), prawnika i rektora UJ w latach 1903-1904, testatora na rzecz UJ kamienicy przy ul. Jabłonowskich 5 oraz prof. Władysława Leopolda Jaworskiego (1865-1930) - prawnika i polityka konserwatywnego, autora ogłoszonego w 1928 projektu konstytucji. - Dbanie o materialne ślady pamięci podtrzymuje trwanie łańcucha pokoleń. Pamięci należy uczyć. Jeśli my zapomnimy o naszych zmarłych, nikt nie będzie chciał także pamiętać o nas - mówił przewodniczący Komitetu prof. Jan W. Tkaczyński.

Główne uroczystości związane z obchodami 78. rocznicy Sonderaktion Krakau odbyły się w auli Collegium Novum UJ, gdzie zebrały się władze uczelni, regionu i miasta oraz rodziny aresztowanych w 1939 r. profesorów i ich wychowankowie.

 - Upamiętniając rocznicę tych tragicznych wydarzeń, trudno nie zadać sobie pytania - dlaczego do tego doszło? - mówił rektor UJ prof. Wojciech Nowak. - Odpowiedź jest prosta i przerażająca - aby zniszczyć naród nie wystarczy go podbić i ujarzmić. Trzeba wykorzenić to, co w nim najlepsze, przerwać jego ciągłość historyczną, zniszczyć tych, którzy zachowują pamięć narodu. Dzisiaj to my jesteśmy depozytariuszami pamięci o profesorach, którzy zginęli broniąc tych wartości - kontynuował.

Prof. Jan W. Tkaczyński wygłosił przemówienie zatytułowane "O pożytkach płynących ze studiowania żywotów uczonych mężów", w którym wzywał:  - Naszej przesławnej Wszechnicy przyświeca dewiza plus ratio quam vis (więcej znaczy rozum niż siła). Pokażmy jako nieodrodni dziedzice naszych zmarłych Koleżanek i Kolegów, że dobrze zrozumieliśmy sens tej maksymy. Że podtrzymując o nich pamięć dowodzimy tej niezbędnej w życiu każdego badacza szczypty pokory wobec dokonań poprzedników. Że pamiętając o przeszłości wytyczamy dla nas dzisiaj i w taki jeszcze inny sposób drogę do przyszłości.

Następnie prof. Dorota Segda, rektor Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, zarecytowała fragment poematu "Niewola" Cypriana Kamila Norwida oraz wiersz Zbigniewa Herberta "Przesłanie Pana Cogito".

Na zakończenie uroczystości odbył się Apel Pamięci, który odczytał przewodniczący Samorządu Studentów UJ Jakub Bakonyi. Po nim nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi w Collegium Novum oraz przy Dębie Wolności.

Download files
pdf
"O pożytkach płynących ze studiowania żywotów uczonych mężów" - przemówienie prof. Jana W. Tkaczyńskiego
Photogallery
Recommended
Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Opłatek środowiska akademickiego Krakowa [ZDJĘCIA]

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ

Koncert jubileuszowy Chórów Akademickich UJ