Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

June 2018

20180601
Previous week
Next week

Interdyscyplinarna konferencja naukowa "Teorie i praktyki widzenia"

Date: 01.06.2018 - 02.06.2018
Organiser: Katedra Antropologii Literatury i Badań Kulturowych UJ
Contact: teoriewidzenia@gmail.com
Interdyscyplinarna konferencja naukowa "Teorie i praktyki widzenia"

Organizatorzy pragną stworzyć przestrzeń eksperymentalną, skupiającą się wokół problematyki związanej ze wzrokiem, w której teorie znajdą swoje praktyczne zastosowania i na odwrót - gdzie praktyka poszukiwać będzie teoretycznych uzasadnień.

Wzrok pozostaje najważniejszym ze zmysłów. Zmysłem niejako oderwanym od ciała, uwolnionym z jego ograniczeń, rozprzestrzeniającym swobodnie – w technologicznych społeczeństwach – swoją hegemoniczną obecność. Patrzące oko funduje nasze sposoby myślenia oraz kulturowe schematy prowadzące do różnorodnych wykluczeń. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na bezkrytyczną zależność od władzy wzroku. Wręcz przeciwnie – okulocentryzm wraz z instrumentalną racjonalnością zmuszają do podejmowania prób przeciwstawienia się (choćby przez zamknięcie oczu czy zapadnięcie w sen); a dalej do wykorzystania tej przewagi w takich formach oporu, które mogłyby, zdając sprawę ze swojej „podrzędności”, odzyskać dla nas pozostałe zmysły czy w ogóle cielesność, postrzeganą coraz częściej jako wirtualny obiekt. Choć percepcja przywodzi na myśl przede wszystkim skojarzenia ze wzrokiem, w swoim pierwotnym znaczeniu jest to zdolność przynależna wszelkiemu doświadczeniu zmysłowemu. Postulowane przez Wolfganga Welscha krytyczne badanie obrazowości, którą się kierujemy, może stać się pierwszym krokiem do ponownego namysłu nad miejscem wzroku w naszej kulturze.

Konferencja przyjmie formę warsztatów naukowych, podczas których prelegenci wraz ze słuchaczami będą pracować nad swoimi tematami w ramach poszczególnych paneli:

  • Kobiece i męskie spojrzenie
  • Pornografia a uprzedmiotowienie
  • Zapośredniczone spojrzenie
  • Cielesność widzenia
  • Percepcja przestrzeni
  • Krytyka okulocentryzmu