Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Cztery tytuły nagrodzone w konkursie Mądra Książka Roku [WIDEO]

Cztery tytuły nagrodzone w konkursie Mądra Książka Roku [WIDEO]

"Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi" Michaela Bentona" i "Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata" Catherine Ripley zdobyły nagrody główne w konkursie Mądra Książka Roku 2017. Wyniki plebiscytu, organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński i Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa, ogłoszono w czwartek 19 kwietnia w auli Collegium Novum.

Celem konkursu jest zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o najwyższy poziom literatury popularnonaukowej wydawanej w języku polskim. Mądre książki są dowodem naukowej działalności badaczy, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą w sposób zrozumiały i przystępny. Statuetka Euklidesa jest zatem symbolem uznania dla ich popularyzatorskiej działalności, a jednocześnie zachętą dla czytelników, by częściej sięgali po literaturę popularnonaukową. W tym obszarze szczególną rolę odgrywają książki dla dzieci, które pomagają rodzicom odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania zadawane przez ich pociechy.

- Mimo że popularyzacja nauki nie należy do kanonu misji uczelni, jest dla uniwersytetu jako instytucji kultury sprawą najwyższej wagi. Cieszę się, konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową przyciąga coraz szerszą uwagę wydawców i czytelników. W tym roku wybór był niezwykle trudny, gdyż wszystkie nominowane pozycje są nie tylko ciekawe, ale prezentują także bardzo wysoki poziom jako dzieła literackie. Z głębokim przekonaniem namawiam wszystkich, którzy znajdują przyjemność z obcowaniem z mądrym słowem drukowanym, do lektury tych pozycji, by wspólnie z autorami poznawać tajemnice kosmosu, ziemi, życia na niej oraz fascynującej historii książki jako takiej - mówi prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych i jednocześnie jeden z członków konkursowego jury.

I dodaje: Jeszcze ciekawiej prezentuje się propozycja dla młodszych czytelników, którzy nie tylko dowiedzą się, jak działa mózg, jakie tajniki kryje teatr czy jak mądre są zwierzęta, ale wzbogacą swój repertuar pytań i znajomość języka.

Statuetkę Euklidesa za najlepszą książkę dla dorosłych odebrał brytyjski paleontolog Michael Benton za publikację "Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi". Autor opowiada w niej o skomplikowanej sekwencji wydarzeń, które 250 milionów lat temu uczyniły Ziemię niemal martwą. Masowe wymieranie z końca permu pod względem zasięgu nie miało sobie równych w historii naszej planety. Kataklizm przetrwał zaledwie co dziesiąty żyjący gatunek, podczas gdy, dzięki dinozaurom znacznie bardziej znana, katastrofa kredowa pochłonęła ich „tylko” połowę.

"Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata" autorstwa kanadyjskiej pisarki Catherine Ripley została nagrodzona w kategorii najlepszej książki dla dzieci. Ta wręcz klasyczna książka, którą przetłumaczono już na wiele języków, stanowi zaproszenie do zadawania nawet najbardziej absurdalnych pytań. Mimo niezwykle wysokiego merytorycznie poziomu, wydaje się bardzo lekka podczas czytania. Małe porcje tekstu i stosunkowo krótkie odpowiedzi sprawiają, że dziecko nie nudzi się mimo skomplikowanych wyrazów.

Nagrodę społeczności akademickiej UJ i nagrodę internatów przyznano książce "Sen Alicji, czyli jak działa mózg" pod redakcją śp. prof. Jerzego Vetulaniego, Marii Mazurek i Marcina Wierzchowskiego. Swoją nagrodę przyznali również redaktorzy portalu Mądre Książki. Statuetka Euklidesa trafiła do Marcina Rotkiewicza, autora książki "W królestwie Monszatana. GMO, gluten i szczepionki".

Po części oficjalnej odbyła się dyskusja panelowa z udziałem autorów, jurorów oraz przedstawicieli wydawnictw na temat wyzwań związanych z popularyzacją nauki.

Konkurs już po raz trzeci zorganizowali wspólnie Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa - wydawca portalu Mądre Książki. Jego partnerami są "Gazeta Wyborcza" i krakowska księgarnia De Revolutionibus. Books&Cafe. Zwycięzców wyłoniła kapituła w składzie: prorektor UJ prof. Stanisław Kistryn, współautorka bloga Crazy Nauka Aleksandra Stanisławska, popularyzatorka nauki Marta A. Seweryn, członek Rady Nadzorczej Fundacji Popularyzacji Nauki im. Euklidesa dr Kamil Kopij, biolog dr hab. Michał Ponczek i dziennikarz Michał Olszewski.

Video gallery
Photogallery
Recommended
Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Profesor Włodzimierz Wróbel nowym przewodniczącym KKPK

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski

Świetny debiut Darii Nawój w Akademickich Mistrzostwach Polski