Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

listopad 2015

20151117
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Debata wokół książki Jarosława Pałki i Jerzego Poksińskiego "Michał Żymierski 1890-1989"

Data: 17.11.2015
Czas rozpoczęcia: 18.30
Miejsce: Instytut Historii UJ, ul. Gołębia 13, sala 108
Organizator: Zakład Antropologii Historycznej Instytutu Historii UJ i Instytut Pamięci Narodowej Oddział Kraków
Debata wokół książki Jarosława Pałki i Jerzego Poksińskiego "Michał Żymierski 1890-1989"

W spotkaniu udział wezmą dr Jarosław Pałka (współautor książki, Dom Spotkań z Historią w Warszawie), dr Maciej Korkuć (IPN o/Kraków) oraz dr Marcin Jarząbek.

Z recenzji Andrzeja Paczkowskiego:

"Michał Żymierski (właściwie Łyżwiński) był jedną z najbardziej osobliwych – ale przez parę lat też złowrogich – postaci, jakie przewinęły się przez dzieje Polski. Zaczynał jako legionista Piłsudskiego, dzielny dowódca w wojnie polsko-bolszewickiej, obrońca rządu i prezydenta w czasie zamachu majowego, by trafić na pięć lat do więzienia za branie łapówek. Pchnęło go to na stronę dotychczasowych wrogów: stał się współpracownikiem wywiadu sowieckiego, a w 1944 r. – jako „Rola" – objął dowództwo Armii Ludowej, czyli komunistycznej partyzantki. W 1945 r. został mianowany marszałkiem i do 1949 r. stał na czele Ludowego Wojska Polskiego. Swoje odsiedział też w komunistycznym więzieniu, tym razem nie za machlojki finansowe, ale w ramach stalinowskich czystek.
Przez meandry tej biografii prowadzi kompetentnie, z doskonałą znajomością źródeł i świetnym wyczuciem epoki (a raczej paru epok), Jarosław Pałka, znany z wydanej parę lat temu, bardzo udanej, biografii gen. Stefana Mossora. Oparł się na zgromadzonych dokumentach i badaniach rozpoczętych przez śp. Jerzego Poksińskiego. Książka napisana jest rzeczowo i spokojnie, nasycona szczegółami faktograficznymi, a już same zwroty w życiu „Roli" sprawiają, że jej lektura jest wielce wciągająca. Dzięki pracy dr. Pałki i prof. Poksińskiego otrzymaliśmy kolejny ciekawy fragment z najnowszych dziejów Polski i Polaków."

Widok zawartości stron Widok zawartości stron