Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

grudzień 2015

20151209
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Spotkanie autorskie z Moniką Aleksandrowicz

Data: 09.12.2015
Czas rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, al. Mickiewicza 22 (wejście od ul. Oleandry 3)
Spotkanie autorskie z Moniką Aleksandrowicz

9 grudnia 2015 o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej odbędzie się spotkanie z Moniką Aleksandrowicz, twórczynią publikacji literackiej "Semiografia". Wydawnictwo jest częścią międzynarodowego przedsięwzięcia interdyscyplinarnego pod nazwą "Brumba - Jedność słowa z przestrzenią zapisu. Cykl wydawnictw liberackich".

 

Książka Moniki Aleksandrowi zbudowana na bazie złotych proporcji i liczbie Phi jest ukłonem w kierunku tradycji projektowania książek w ogóle. Graficzny zapis specjalnych znaków zastosowanych w projekcie zupełnie odbiega od formalnych założeń budowania treści i sensu. Obiekt, czyli znak graficzny, wchodząc w relację z innymi znakami, zmienia swoją formę, stając się nowym znakiem. Zwielokrotnienie tego procesu zmienia jego pierwotny kształt, a w relacji z innymi, nadbudowuje go i określa na nowo.

- Projektowaniem książek zajmuję się już od ponad 10 lat. Żadna z dotychczas zrealizowanych pozycji nie była tak skomplikowana i nie była technologicznie utopijna. Książka wymagała myślenia całościowego. Każda drobna zmiana w projekcie pociągała za sobą inne. Bardzo ważne było pierwotne założenie. Przewrotnie zastosowałam klasyczne, matematyczne środki do uzyskania niekonwencjonalnych rozwiązań. Zastosowanie liczby Phi do obliczeń proporcji, znanych już od starożytności i stosowanych w najróżniejszych dziedzinach, m.in. w takich jak architektura czy projektowanie, umożliwiło zbudowanie zaplanowanej formy książki - mówi Monika Aleksandrowicz.

Reguły tej gry odbiorca poznaje dopiero po zastosowaniu instrukcji zamieszczonej w książce. Idąc za wskazówkami, czytelnik zagina poszczególne kartki książki wzdłuż przerywanych linii, wpływając na jej kształt tworzy książkę, która staje się nowym obiektem. Poziome odbicie lustrzane tworzy specyficzną siatkę, będącą jednocześnie szablonem, według którego zbudowane zostały figury geometryczne, nawiązujące swym kształtem do figur niemożliwych. Niezbędna była tu najwyższa precyzja wykonania. Zastosowano oprawę szwajcarską, bez klejenia okładki do grzbietu książki. Umożliwia to pełne rozłożenie stron i bardziej dokładne „odczytanie" książki. Odbiorca wchodząc w relację z nią, może poczuć się jak dziecko, odkrywając zależności i reguły nią rządzące.

Dopełnieniem wydawnictwa jest suplement zawierający 14 niezależnych projektów poezji wizualnej.

Publikację można otrzymać bezpłatnie drogą wysyłkową, uiszczając jedynie opłatę pocztową poprzez strony internetowe: artebuena.com oraz artebuena.eu.

Monika Aleksandrowicz - malarka, grafik i twórca interdyscyplinarny, realizująca postawę estetyczną i filozoficzną nawiązującą do nurtu wrocławskiego konceptualizmu i minimalizmu. Projektantka wydawnictw poświęconych sztuce. W jej dorobku artystycznym znajduje się ponad 50 wystaw zbiorowych, sympozja poświęcone sztuce konceptualnej oraz ekspozycje indywidualne, które organizowane i prezentowane były w kraju i za granicą. Przez kilka lat związana z wrocławską grupą "Kontynuacja i Sprzeciw" i z grupą artystyczną "7+". Charakterystyczną cechą jej twórczości jest poruszanie tematu przekraczania granic czytelności dzieła sztuki oraz jego otwartość interpretacyjna często balansująca na krawędzi absurdu. Do znaczących prac w jej dorobku zaliczyć należy: "35 poematów na temat transformacji, czyli alter ego autora w podpunktach" (2009), instalację "Książka otwarta" (2010), "Wszystko na sprzedaż" (2011).

Widok zawartości stron Widok zawartości stron