Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

grudzień 2015

20151215
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Zwiedzanie wystawy z kuratorem prof. Adamem Wsiołkowskim

Data: 15.12.2015
Czas rozpoczęcia: 11.00
Miejsce: Muzeum UJ Collegium Maius, ul Jagiellońska 15
Zwiedzanie wystawy z kuratorem prof. Adamem Wsiołkowskim

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Artyści krakowscy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Grafiki podarowane w latach 2013-2015" . Wstęp wolny.

Prof. Adam Wsiołkowski - artysta malarz, profesor sztuk plastycznych, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w latach 2008 – 2012. Uczestniczył w ponad 50 wystaw indywidualnych i ok. 200 zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jego prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych. Inicjator pomysłu przekazania prac przez krakowskich artystów grafików i ich rodziny do kolekcji Muzeum UJ, współtwórca wystawy „Artyści krakowscy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Grafiki podarowane w latach 2013-2015".

 

O wystawie

"Artyści krakowscy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Grafiki podarowane w latach 2013-2015" to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum UJ. Prezentowane prace powstały w ostatnich kilkudziesięciu latach i należą do klasyków „krakowskiej szkoły grafiki", a także do artystów młodszych, aktualnie działających w tej dziedzinie w Krakowie. Pośród 36 znanych nazwisk z kręgu krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. (m.in. Franciszek Bunsch, Krzysztof Kiwerski, Danuta Leszczyńska-Kluza, Ryszard Otręba, Władysław Pluta, Stanisław Sobolewski, Jacek Sroka, Adam Wsiołkowski, Barbara Ziembicka) znajdują się artyści uprawiający wyłącznie grafikę, malarze uprawiający grafikę tzw. „peintres et graveurs", a także twórcy, którzy działają w zakresie mediów najnowszych.

Dzieła te zostały podarowane przez samych twórców lub ich rodziny. Dar jest tym cenniejszy, iż podkreśla historię związków obu Uczelni sięgającą 1818 roku, kiedy na Uniwersytecie Jagiellońskim, w ramach Oddziału Literatury na Wydziale Filozofii formalnie powołano Akademię Sztuk Pięknych. Struktury administracyjne zostały wkrótce rozdzielone, ale więzi między Uniwersytetem a artystami były zawsze bliskie. Muzeum UJ, dzięki zainteresowaniu i hojności środowiska artystycznego Krakowa zyskało bogatą i niezwykłą kolekcję współczesnej grafiki.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron