Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20151215

Zwiedzanie wystawy z kuratorem prof. Adamem Wsiołkowskim

Data: 15.12.2015
Czas rozpoczęcia: 11.00
Miejsce: Muzeum UJ Collegium Maius, ul Jagiellońska 15
Zwiedzanie wystawy z kuratorem prof. Adamem Wsiołkowskim

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Artyści krakowscy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Grafiki podarowane w latach 2013-2015" . Wstęp wolny.

Prof. Adam Wsiołkowski - artysta malarz, profesor sztuk plastycznych, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w latach 2008 – 2012. Uczestniczył w ponad 50 wystaw indywidualnych i ok. 200 zbiorowych w Polsce i zagranicą. Jego prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych. Inicjator pomysłu przekazania prac przez krakowskich artystów grafików i ich rodziny do kolekcji Muzeum UJ, współtwórca wystawy „Artyści krakowscy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Grafiki podarowane w latach 2013-2015".

 

O wystawie

"Artyści krakowscy Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Grafiki podarowane w latach 2013-2015" to tytuł najnowszej wystawy w Muzeum UJ. Prezentowane prace powstały w ostatnich kilkudziesięciu latach i należą do klasyków „krakowskiej szkoły grafiki", a także do artystów młodszych, aktualnie działających w tej dziedzinie w Krakowie. Pośród 36 znanych nazwisk z kręgu krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. (m.in. Franciszek Bunsch, Krzysztof Kiwerski, Danuta Leszczyńska-Kluza, Ryszard Otręba, Władysław Pluta, Stanisław Sobolewski, Jacek Sroka, Adam Wsiołkowski, Barbara Ziembicka) znajdują się artyści uprawiający wyłącznie grafikę, malarze uprawiający grafikę tzw. „peintres et graveurs", a także twórcy, którzy działają w zakresie mediów najnowszych.

Dzieła te zostały podarowane przez samych twórców lub ich rodziny. Dar jest tym cenniejszy, iż podkreśla historię związków obu Uczelni sięgającą 1818 roku, kiedy na Uniwersytecie Jagiellońskim, w ramach Oddziału Literatury na Wydziale Filozofii formalnie powołano Akademię Sztuk Pięknych. Struktury administracyjne zostały wkrótce rozdzielone, ale więzi między Uniwersytetem a artystami były zawsze bliskie. Muzeum UJ, dzięki zainteresowaniu i hojności środowiska artystycznego Krakowa zyskało bogatą i niezwykłą kolekcję współczesnej grafiki.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj