Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

marzec 2017

20170311
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Rok Zamenhofa pod patronatem UNESCO - w 100. rocznicę śmierci

Data: 11.03.2017 - 31.03.2017
Miejsce: Biblioteka Jagielońska, ul. Oleandry 3 (sala konferencyjna)
Rok Zamenhofa pod patronatem UNESCO - w 100. rocznicę śmierci

Wystawa "Rok Zamenhofa pod patronatem UNESCO - w 100. rocznicę śmierci" będzie prezentowana w holu głównym Biblioteki Jagiellońskiej (BJ) do końca marca br. Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów własnych BJ, a także z prywatnej kolekcji Marii Majerczak.

Wystawa poświęcona jest dziełu Ludwika Zamenhofa, twórcy języka międzynarodowego esperanto, którego idea powstała w umyśle wrażliwego chłopca, a którym dziś mówią miliony ludzi na wszystkich kontynentach. Idea ta zrodziła się w sytuacji codziennej obserwacji konfliktów międzyludzkich, występujących w wielonarodowościowym Białymstoku, a wynikających z różnic językowych i braku możliwości porozumienia się mieszkańców tego samego miasta. Już wtenczas powzięte przez chłopca postanowienie połączenia ludzi wspólnym językiem zostało zrealizowane aktywnością jego całego życia.

Ważną częścią ekspozycji są pierwsze podręczniki języka (1887, 1888) oraz dzieła oryginalne i przekłady Ludwika Zamenhofa z XIX i początku XX wieku, pochodzące głównie ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej. Są wśród nich tłumaczenia Szekspira (Hamlet, przełożony już w 1894 r.), Moliera, Schillera, Gogola i in., wydane w tamtych czasach przez paryskie wydawnictwo Hachette. Wśród innych ciekawych eksponatów można będzie zobaczyć utwory poetyckie, wybrane z twórczości autora esperanta, a także spośród utworów poświęconych L. Zamenhofowi przez największych, bardziej współczesnych poetów tego języka.

"Nie zabraknie ciekawostek, których nie ujawniamy. Zaś wśród materiałów graficznych będą pokazane m.in. pocztówki i zdjęcia pomników naszego wielkiego rodaka oraz ulic, placów i innych miejsc związanych z twórcą esperanta lub Językiem Międzynarodowym (ZEOj), wybranych spośród około 1000 takich obiektów, znajdujących się w miastach i miasteczkach, na wszystkich kontynentach" - czytamy w komunikacie Biblioteki Jagiellońskiej.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron