Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2018

20180528
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Konferencja "Cultural Mobility of Performance and Performativity Studies"

Data: 28.05.2018 - 30.05.2018
Miejsce: Sala Bobrzyńskiego, Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15
Organizator: Katedra Performatyki UJ
Konferencja "Cultural Mobility of Performance and Performativity Studies"

Na międzynarodową konferencję naukową zaprasza Katedra Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W kontekście coraz wyraźniejszych tendencji naukowych zmierzających do decentralizacji wiodącej roli uniwersytetów amerykańskich w zakresie performance studies oraz wyłaniania się zarówno rozproszonych po całym świecie nowych ośrodków badawczych, jak i osobnego pola badań, które nazwać można  performativity studies – organizatorzy chcą przyjrzeć się procesom mobilności kulturowej określonych kategorii poznawczych, teorii i postaw badawczych, które  towarzyszą refleksji nad performatywnością w różnych kontekstach kulturowych. Chcą sprawdzić w ramach konkretnych studiów przypadków przeprowadzonych przez naukowców z całego świata, jakie specyficzne dla poszczególnych obszarów kulturowych przekłady, aplikacje lub hybrydyczne łączenia przyjmują określone kategorie poznawcze rozwijane w ramach badań nad performatywnością.
Zaciekawienie wzbudza to, jak różne koncepcje i teorie performatywności pracują na gruncie lokalnym (czy są wybiórczo przejmowane i jak stosowane) i jak zmieniają lub modyfikują dotychczas uprawiane dyscypliny (na przykład teatrologię, socjologię, historię, nauki społeczne). Uczestnicy będą starali się dowiedzieć, czy terminy rozwijane i używane w konkretnych anglojęzycznych kontekstach kulturowych (takie jak na przykład performance, performativity, counterfactuality, situated klnowledges, cultural scenarios, remains, re-enactment) mogą być i są operacyjne gdzie indziej i czy czasem w nowym kontekście nie tworzą hybrydycznych połączeń z terminami już zakorzenionymi w lokalnych językach.

Organizatorów interesuje też proces instytucjonalnego lokowania badań nad performatywnością w nowych kontekstach, czyli to, w jakich konfiguracjach wiedzy (lub wydziałów uniwersyteckich) się one pojawiają i jakie konsekwencje wiążą się z takim usytuowaniem.

I wreszcie czy badania nad performatywnością umożliwiają zasadniczą zmianę „pojęciowni” naukowej, w ramach której używane wcześniej na lokalnym gruncie terminy nabierają nowych znaczeń lub wzbogacane są np. o wyraziste metafory.

Osobny problem stanowi niepodważalna w dzisiejszym świecie naukowym dominacja języka angielskiego jako platformy wymiany myśli; języka, który stał się rodzajem współczesnej łaciny. Stąd naukowcy dążąc do umiędzynarodowienia swoich badań często muszą tak modelować i przystosowywać swe propozycje, ustalenia i tak dobierać poglądowe przykłady by stały się one czytelne dla anglojęzycznego odbiorcy, który – dodajmy – wcale nie musi posługiwać się tym językiem jako swoim własnym. Czy można mówić w tym wypadku o rachunku zysków i strat z globalnego upowszechnienia się performatyki?

Więcej informacji na Facebooku: www.facebook.com/events/671807533018501.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron