Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2018

20180524
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Prawo pracy w obliczu kodyfikacji i nowelizacji ustawy o związkach zawodowych

Data: 24.05.2018 - 25.05.2018
Organizator: Katedra Prawa Pracy i Polityki Społecznej WPiA UJ
Kontakt: kppips@uj.edu.pl
Witryna internetowa wydarzenia: www.zmianyprawopracy2018.pl
Prawo pracy w obliczu kodyfikacji i nowelizacji ustawy o związkach zawodowych

Katedra Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do wzięcia udziału w dwudniowej konferencji organizowanej ku czci profesora Tadeusza Zielińskiego "Prawo pracy w obliczu kodyfikacji i nowelizacji ustawy o związkach zawodowych". Wydarzeniu patronuje rektor UJ prof. Wojciech Nowak.

 

Dobiegły końca prace nad projektami nowych Kodeksów pracy - indywidualnego i zbiorowego. Procedowany jest projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Z punktu widzenia przedsiębiorców zaproponowane zostały rewolucyjnie zmiany - nie tylko w zakresie zmiany samej treści przepisów, ale w wielu przypadkach nie można wykluczyć, iż w przyszłości, w sposób diametralny zmieni się mechanizm funkcjonowania dotychczasowych stosunków prawno-pracowniczych w obszarze indywidualnego i zbiorowego prawa pracy.

W zakresie zbiorowego prawa pracy planowane jest poszerzenie osób uprawnionych do tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. Uprawnienia te uzyskają również zleceniobiorcy. Co więcej osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia będą mogły być objęte szczególną ochroną przed wypowiedzeniem, a także uzyskają uprawnienie do zwolnienie od wykonywania swoich usług w celu umożliwienia im realizacji działalności związkowej.

W obszarze indywidualnego prawa pracy nowy Kodeks pracy zmierza do przebudowania szeregu instytucji poczynając od koncepcji stosunku pracy kończąc na takich kwestiach jak urlopy czy czas pracy. W obszarze indywidualnego prawa pracy nowy Kodeks pracy zmierza do przebudowania szeregu instytucji poczynając od koncepcji stosunku pracy kończąc na takich kwestiach jak urlopy czy czas pracy.

- Warto podjąć dyskusję nad dorobkiem prac Komisji, w gronie przedstawicieli nauki prawa pracy i praktyków. Już wiemy, że niektóre propozycje są niezwykle pozytywnie ocenione przez MRPiPS jak np. regulacje dotyczące czasu pracy czy polubowne rozwiązywanie sporów zbiorowych - informują organizatorzy.

Dlaczego warto wziąć udział w konferencji? Uczestnicy dowiedzą się:

  • jakie obowiązki będzie musiał spełnić pracodawca wobec związków zawodowych po nowelizacji ustawy o związkach zawodowych,
  • jakie zmiany w prawie pracy, spośród zaproponowanych przez Komisję są najbardziej prawdopodobne do wejścia w życie,
  • jakich zmian w przepisach prawa pracy możemy spodziewać się w najbliższym czasie,
  • czy żeby zwolnić zleceniobiorcę kierującego związkiem zawodowym konieczne będzie uzyskanie zgody tego związku,
  • jakie uprawnienia w zakresie działalności związkowej nowe przypisy przyznają zleceniobiorcom.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron