Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

W programie również

W godzinach 11.00-17.00 na terenach zielonych przy Wydziale Matematyki i Informatyki UJ (ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 6) odbędzie się piknik. Wśród licznych atrakcji dla najmłodszych znajdą się m.in. trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe, minigolf, mega piłkarze, bungee run, warsztaty origami, doświadczenia z cieczą nienewtonowską, biegi w workach jutowych i kaskach, układanki przestrzenne z figur geometrycznych oraz zabawy i konkursy pod opieką animatorów.

Uniwersytecki piknik dostarczy niezapomnianych wrażeń i będzie też dobrą okazją do odpoczynku. W strefie relaksu będzie można zasmakować dań z food trucków i wypocząć na leżakach.

Regaty ósemek wioślarskich to sportowy akcent Święta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas tegorocznych obchodów 654. rocznicy powołania do życia naszej uczelni, na jednej z najpiękniejszych tras regatowych, w zakolu Wisły pod Wawelem, o Puchar Rektora UJ rywalizować będą przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, AGH Kraków, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego, UJ Collegium Medicum i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początek imprezy o godz. 9.00.

Prócz całodziennej rywalizacji i gwarantowanych uniwersyteckich emocji na wodzie wszyscy, którzy sobotnim przedpołudniem wybiorą się nad Wisłę, zobaczą paradę łodzi wioślarskich oraz rywalizację sportową pomiędzy sześcioma osadami kobiecymi.

Tradycyjnie przygotowano także sportowy konkurs dla kibiców, którzy będę mogli sprawdzić swoją kondycję i technikę. Pierwsze 350 osób, które zdecydują się przepłynąć dystans 654 m w „wiosłach na sucho”, czyli na stacjonarnych ergometrach wioślarskich, otrzyma pamiątkową koszulkę regat, a dzieci dodatkowo uniwersyteckie pamiątki.

Podczas trwania imprezy sportowej będzie prowadzona zbiórka funduszy na rzecz Hospicjum im. św Łazarza w Krakowie.

Na dziedzińcu Collegium Maius wystąpią: Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”, Chóry Akademickie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Orkiestra kameralna Uniwersytetu Jagiellońskiego „All in Orchestra”. Początek koncertu o godz. 19.00.

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki" zaprezentuje się w żywym i barwnym repertuarze bałkańskim. Nie zabraknie pięknych pieśni bułgarskich i macedońskich jak „Jordanka" czy „Ne stoj Done Donke" oraz regionalnych tańców.

W wykonaniu Chórów Akademickich Uniwersytetu Jagiellońskiego usłyszymy kompozycje ludowe Stanisława Wiechowicza, w tym m.in. „Na polu wiśnia”, „Czyje proso” i „Chodziłem ja”, a także utwory anglojęzycznej muzyki popularnej: „And So it Goes”, Lullabye”, „Mr Sandman” oraz „New York, New York”.

Z kolei repertuarze „All In Orchestra” znajdą się walc z filmu „Ziemia obiecana" w reż. Andrzeja Wajdy, „Sospiri op. 70” Edwarda Elgara oraz „Summertime" z opery „Porgy and Bess" autorstwa George’a Gershwina.

W godzinach 14.00-15.30 w sali A1-01 Wydziału Chemii UJ odbędzie się czwarte spotkanie z cyklu „UJ dla Krakowa” pod tytułem Akumulatory przyszłości - bezpieczne, wydajne, i przyjazne dla środowiska. Podczas wydarzenia mowa będzie o rozwoju baterii i akumulatorów w kontekście ich wykorzystania w pojazdach elektrycznych. Wykład wygłosi prof. Marcin Molenda, specjalizujący się w opracowywaniu nowych materiałów do nowatorskich urządzeń tego typu.

Po krótkich prezentacjach ekspertów będzie możliwość zadawania pytań. Wstęp wolny. Więcej szczegółów na Facebooku.

Warsztaty jogi na świeżym powietrzu to idealna okazja, aby zaczerpnąć relaksu i odprężenia, uwolnić się od blokad w ciele oraz umyśle. Dynamiczna joga, w której podstawą jest płynność ruchu, harmonijne przechodzenie z jednej pozycji w drugą oraz synchronizacja oddechu jest idealną dziedziną sportu, która pozwala na rozluźnienie całego ciała w poszczególnych partiach, które bardzo często są “pozamykane” i “ściągnięte” - głównie przez siedzący i stresujący tryb życia i pracy, również wśród młodych ludzi, a więc i studentów.
Jogę można uprawiać bez względu na wiek czy sprawność fizyczną, dlatego ta aktywność cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Warsztaty, które odbędą się w godzinach 14.00-15.00, będą otwarte dla osób na każdym poziomie zaawansowania i pozwolą studentom na spróbowanie nowego sposobu na aktywne spędzanie czasu połączone z relaksem. Po ich zakończeniu uczestnicy otrzymają drobne upominki.

Jak nazywał się Uniwersytet Jagielloński, gdy został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego? Kto tak naprawdę należy do Samorządu Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego? Dlaczego jedna wieża kościoła Mariackiego jest wyższa od drugiej? No i jak nazywa się tydzień koncertów i zabaw, na który z niecierpliwością czekają wszyscy studenci? Jeśli znasz odpowiedzi na te pytania to kto wie, może fortuna uśmiechnie się również do ciebie. Przyjdź i przekonaj się sam!
Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w samorządowym kole fortuny - w godzinach 10.00-13.00 - i sprawdzeniu swojej wiedzy w powyższej tematyce. Do wygrania atrakcyjne i praktyczne gadżety oraz vouchery do krakowskich lokali. Przyjdź, zakręć, odpowiedź i wygraj - to banalnie proste!

Od 10 do 31 maja 2018 roku osoby spacerujące odcinkiem Plant między Collegium Novum a ulicą św. Anny będą mogli obejrzeć wystawę zdjęć i grafik prezentujących początki, rozwój i teraźniejszość uniwersyteckiego kampusu na Ruczaju. Na 31 planszach przedstawione zostaną archiwalne i rzadkie fotografie obrazujące pierwsze prace na łąkach i polach południowo-zachodniego Krakowa. Będzie można tez obejrzeć szereg zdjęć współczesnych, obrazujących same budynki oraz ich otoczenie przyrodnicze. Zobaczymy między innymi „przyjazny” kampus, korzystający z zasobów energii odnawialnej oraz kampus przyszłości, mieszący na przykład „kosmiczne” urządzenia synchrotronu Solaris.

Stowarzyszenie All In UJ zaprasza na kolejną edycję biegu dla najprawdziwszych Bohaterów. 12 maja o godzinie 11.00 na Kampusie 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego kilkuset biegaczy stanie na starcie BohateRun. Będą oni mieli do wyboru jedną z dwóch tras - 5- lub 10-kilometrową oraz sami wybiorą, jaki cel charytatywny wesprą: „Hospicjum św. Łazarza”, „Dar serca - fundację dla zwierząt” czy „Fundację na rzecz dzieci z chorobą nowotworową Wyspy szczęśliwe”. W 2017 roku kwotą ponad 10 tys. złotych wsparte zostało „Hospicjum dla dzieci im. ks. J. Tischnera”.

Cała trasa, która przebiega przez teren kampusu uniwersyteckiego, daje możliwość uczestnikom odkrywania go od zupełnie innej strony i poznawania rozległych terenów zielonych. Udział w biegu jest możliwy dla wszystkich chcących wesprzeć szczytny cel bez względu na wiek. Międzypokoleniowo łączy nas pomaganie.

- Wydarzenie ma w pełni charakter sportowy. Wszyscy zarejestrowani zawodnicy otrzymują pakiet, na który składa się m.in. numer startowy oraz czip do pomiarów czasu. Każdy uczestnik na mecie otrzyma również pamiątkowy medal. Mile widziane przebranie w dowolnego superbohatera. Najlepsi zawodnicy i autorzy najciekawszych strojów otrzymają atrakcyjne nagrody - informują organizatorzy.

Więcej szczegółów na Facebooku.