Studenci I roku wysłuchali wykładu inauguracyjnego

Wieczorem 6 października 2016 r. w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się wykład inauguracyjny dla studentów I roku.

W murach Uniwersytetu Jagiellońskiego nowych studentów przywitał rektor UJ prof. Wojciech Nowak.  Odwołując się do własnych lat studenckich, podkreślił on, że studia to najlepszy okres w życiu, a przy tym czas bardzo ważnych decyzji. Poradził studentom, by podejmując je starali się dążyć do realizacji marzeń, zaś studiując nie ograniczali się do jedynie do zdobywania wiedzy i umiejętności związanych z danym kierunkiem i przygotowujących do wykonywania zawodu. Zachęcił ich do kontaktu z kulturą oraz poznawania wyjątkowego miasta, jakim jest Kraków. Rektor podkreślił także, że studia to niepowtarzalna możliwość poznania świata poprzez udział w zagranicznej wymianie studenckiej. „Życzę wam, żebyście wyszli z uniwersytetu otwarci na świat i lepiej rozumiejący ten świat. Witam was w uniwersytecie i życzę powodzenia.” – zakończył.

Wykład inauguracyjny pt. U źródeł polskiego konstytucjonalizmu  wygłosiła prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec. Dotyczył on kształtowania się pojęcia oraz zasad konstytucji na polskim gruncie, a jego podstawowym celem było przybliżenie słuchaczom konstytucjonalizmu polskiego, poprzez osadzenie go w rodzimej tradycji polityczno-prawnej. Wykład rozpoczął się od przybliżenia nowym studentom formuły wykładu uniwersyteckiego w perspektywie historycznej. Następnie omówione zostało pojęcie konstytucji w prawie polskim i jego zmiany na przestrzeni dziejów. Prof. Dorota Malec przedstawiła kolejne ustawy o charakterze konstytucyjnym – od Artykułów Henrykowskich, poprzez Konstytucję III Maja i akty prawne z okresu zaborów, po konstytucje II Rzeczypospolitej, zwracając przy tym szczególną uwagę m.in. na takie kwestie jak trójpodział władz, odpowiedzialność konstytucyjna, a także zasada kontrasygnaty.

Wykładowi towarzyszyły wystąpienia przedstawicieli Samorządu Studenckiego, w trakcie których nowi studenci zostali pokrótce poinformowani o różnych istotnych dla nich sprawach, takich jak m.in. zasady udzielania pomocy materialnej, przepisy dotyczące studiowania, działalność samorządu studenckiego, kół naukowych i organizacji studenckich, prawa i obowiązki studenta oraz funkcjonowanie sytemu USOS. Swoją działalność zaprezentowali studentom również pełnomocnik rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów Katarzyna Jurzak-Mączka i przedstawiciele organizacji studenckich: Akademickiego Klubu Turystycznego „Rozdroże”, Bractwa Czapki Studenckiej, Erasmus Student Network, Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA, Krakowskiego Teatru Studenckiego „Graciarnia”, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Stowarzyszenia „All in UJ” oraz Radia UJOT FM.

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau