Diamentowe Granty dla młodych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Resort nauki przyznał blisko 16 milionów zł na finansowanie 83 projektów wybitnie uzdolnionych studentów studiów jednolitych magisterskich lub absolwentów studiów I stopnia, prowadzących badania naukowe na wysokim poziomie i posiadających wyróżniający się dorobek naukowy. W gronie laureatów V edycji konkursu w ramach programu "Diamentowy Grant" znalazło się 23 młodych naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy otrzymają na badania prawie 4,1 mln zł.

W środę laureatom konkursu nagrody wręczył wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak mówił, podstawowym wyznacznikiem polityki naukowej państwa będzie koncentracja na badaniach oraz na podnoszeniu jakości polskiej nauki. Zwrócił też uwagę, że doskonałość naukowa nie zawsze była najważniejszym celem, ponieważ wcześniej nacisk kładziony był raczej na kształcenie masowe.

W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 277 wniosków. Maksymalną wysokość grantów, o jaką mogli ubiegać się młodzi badacze, dostosowano do specyfiki dyscyplin naukowych. Do 180 tys. na swoje projekty mogły otrzymać osoby zajmujące się naukami humanistycznymi, społecznymi, o sztuce i twórczości artystycznej. W przypadku nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych, rolniczych, leśnych, medycznych, weterynaryjnych, nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej dofinansowanie może sięgnąć nawet 220 tys. zł.

W V edycji konkursu istotną nowość stanowiło wprowadzenie oceny dwuetapowej, o co zabiegało m.in. środowisko młodych naukowców. W I etapie opiniowane były osiągnięcia naukowe i artystyczne wybitnie uzdolnionej osoby, w wyniku której nie więcej niż 70 proc. najwyżej ocenionych wniosków przechodzi do dalszej oceny. W II etapie wnioski skierowano do dwóch recenzentów, a nie jak dotychczas do jednego.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Diamentowy Grant przyznawany jest od 2012 roku. Od tego czasu granty zdobyło 353 studentów, a państwo wspomogło ich badania kwotą 63,3 mln zł. Zwycięzcy pierwszych edycji założyli Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu. Organizowane przez nich konferencje to okazja do zawiązywania interdyscyplinarnej i międzyuczelnianej współpracy między najlepszymi. Już teraz laureaci Diamentowego Grantu mogą pochwalić się licznymi nagrodami i stypendiami, mają też na koncie pierwsze publikacje naukowe.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu