UJ nagrodzony w konkursie "Kraków bez barier"

Budynek Collegium Maius i Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu zostały wyróżnione w 10. edycji konkursu architektonicznego "Kraków bez barier". Wyniki ogłoszono podczas uroczystej gali, która odbyła się 5 grudnia w sali im. Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Celem konkursu jest promowanie budownictwa dostępnego dla wszystkich, w tym w szczególności z uwzględnieniem potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się, osób z niepełnosprawnością, starszych czy rodziców z wózkami. Jego organizatorem jest Urząd Miasta Krakowa. W tegorocznej edycji jury oceniało 16 zgłoszeń, z czego 7 dotyczyło obiektów użyteczności publicznej, 2 przestrzeni publicznej, 6 w kategorii obiekty i przestrzenie zabytkowe oraz 1 w kategorii obiekty mieszkalne.

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zostało nagrodzone w kategorii obiekty i przestrzenie zabytkowe. "Nagrodę przyznano za rozwiązania przystosowawcze w trudnym, zabytkowym obiekcie, licznie odwiedzanym przez turystów z całego świata. Na podkreślenie zasługuje etapowe udostępnianie całego obiektu osobom z dysfunkcją ruchu (winda w zabytkowej klatce schodowej, dostępne toalety, pochylnie między kolejnymi salami, itp. oraz organizowanie od 2012 roku rokrocznie wydarzeń Dotknij kultury dla osób z dysfunkcją wzroku, podczas których zainteresowani mogą poznać wiele eksponatów i obrazów w grafice dotykowej oraz reliefie. Obiekty zabytkowe należą do najtrudniejszych do przystosowania dla osób niepełnosprawnych, dlatego wszystkie alternatywne metody stanowią innowację, którą należy szeroko rozpropagowywać" - czytamy w uzasadnieniu.

W kategorii obiekty użyteczności publicznej zwyciężył działający przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu Dom Ronalda McDonalda, który powstał dzięki partnerstwu i wsparciu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Jedyną tego typu placówkę w Polsce nagrodzono za "kompleksowość zastosowanych rozwiązań i innowacyjny charakter rozwiązania w zakresie funkcji obiektu oraz za pełną dostępność dla osób z dysfunkcją ruchu i wzroku, a także za atrakcyjne rozwiązanie detalu wnętrz. Nagrodzony obiekt jest przykładem tzw. 'dobrej praktyki' i może stanowić wzór dla kolejnych, tak bardzo potrzebnych rozwiązań na terenie całego kraju".

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ