Muzyczny Orient Express w Auditorium Maximum UJ

Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia uświetniła tegoroczny Uniwersytecki Koncert Noworoczny. Zanim muzycy wyruszyli w niezwykłą podróż, życzenia z okazji rozpoczętego 2017 roku w imieniu całej społeczności akademickiej złożył rektor UJ prof. Wojciech Nowak, który przekazał Jurkowi Dybałowi, dyrektorowi zespołu, na co dzień muzykowi Filharmoników Wiedeńskich, prezent w postaci miniaturowej repliki berła rektorskiego.

Muzyczna podróż trasą legendarnego Orient Expressu rozpoczęła się w Londynie. Następnie pociąg Sinfonietty Cracovii zatrzymał się na dworcach w Paryżu, Warszawie, Pradze, Budapeszcie, Bukareszcie, Moskwie i Stambule. Przejazd umiliła tematycznie dostosowana do odwiedzanych miast muzyka dynastii Straussów, Edwarda Elgara, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina, Antonina Dvořáka czy Piotra Czajkowskiego. Całość dopełniła pozamuzyczna gra sceniczna dyrygenta i orkiestry symfonicznej.

Niedzielny koncert uświetnił występ solistki Zen Hu, w trakcie którego melomani mieli szansę podziwiać zarówno egzotyczne, kontemplacyjne brzmienie tradycyjnego chińskiego instrumentu Erhu, jak i wirtuozerski popis możliwości elektrycznych skrzypiec. W centrum muzycznego krajobrazu tej wyjątkowej podróży do Państwa Środka znalazły się nie tylko melodie odsyłające do źródeł muzyki Orientu, ale również pełne rozmachu kompozycje z uniwersum muzyki filmowej.

Laury dla naukowców Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
Dwoje profesorów z UJ laureatami nagród prezesa PAN