Ukazał się nowy numer biuletynu "Fritillaria Kurdica"

W 15. numerze czasopisma wydawanego przez Pracownię Studiów Kurdyjskich Instytutu Orientalistyki UJ przeczytać można o twórczość Mehmeta Dicle, młodego kurdyjskiego pisarza pochodzącego z Kurdystanu Północnego (Turcja) i obecnie mieszkającego w Stambule.

Pierwszy zbiór opowiadań kurdyjskiego pisarza zatytułowany "Asûs" ukazał się w 2005 r. Po nim wyszły kolejne: "Nara" (2010) i "Ta" (2013) przynosząc Dicle rozgłos i uznanie krytyków. Autorem polskiego tłumaczenia jego czterech opowiadań oraz  wstępu w języku angielskim jest dr Joanna Bocheńska (Wydział Filologiczny UJ). Opowiadania pochodzą z trzech ww. zbiorów. Tłumaczenia dokonano z dialektu kurmandżi języka kurdyjskiego.

Numer jest dostępny w formie pdf na stronie www.kurdishstudies.pl/?pl_fritillaria-kurdica.-bulletin-of-kurdish-studies-nr.15,234.

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?