Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Spotkanie z okazji 72. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Spotkanie z okazji 72. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Zgodnie z kilkuletnią już tradycją sesję naukową upamiętniająca oswobodzenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau zorganizował Uniwersytet Jagielloński, Centrum Badań Holokaustu UJ, Towarzystwo Lekarskie Krakowskie oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Spotkanie, które odbyło się 23 stycznia w auli Collegium Novum UJ prowadzili prezes TLK prof. Igor Gościński oraz prof. Aleksander B. Skotnicki.

- Uczestniczę w tych spotkaniach co roku, za każdym razem podkreślam, że nie możemy zapomnieć o największym dramacie w historii Europy i świata,  przekonuję, że należy z historii wyciągać wnioski - powiedział rozpoczynając sesję rektor UJ prof. Wojciech Nowak. – Ale dzisiaj, w 2017 roku, mam obawy, aby tak powiedzieć. Nie jestem pewien, czy naprawdę uczymy się na błędach, czy mówiąc tak, tylko się pocieszamy. Tyle lat upłynęło od zakończenia wojny, tyle osób odwiedziło muzeum w Oświęcimiu. Jak zatem się to dzieje, że wydarzyło się coś takiego jak tragedia w Aleppo? To jest bardzo smutna refleksja. Gdzie jest „plus ratio quam vis”, nasza dewiza, której znaczenia uczymy naszych studentów? - kontynuował rektor.

Prof. Igor Gościński przypomniał, że od prawie 60 lat Towarzystwo lekarskie Krakowskie, wydając periodyk "Przegląd Lekarski - Oświęcim", stara się utrwalać wszystko co wiąże się z Holokaustem, by wiedza ta była przestrogą, ale także służyła pojednaniu. Przywitał też specjalnych gości posiedzenia, byłych więźniów KL Auschwitz - Bronisławę Horowitz-Karakulską i Stefana Lipniaka.

Spotkanie wypełniły referaty naukowe , które wygłosili: kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr Setkiewicz „Działalność Kampf-gruppe w obozowym ruchu oporu” oraz mgr Ryszard Kotarba (IPN Kraków) – „Zapomniany obóz płaszowski”. Prof.  Aleksander B. Skotnicki zaprezentował zebranym karykatury antynazistowskie Artura Szyka - polskiego grafika i ilustratora żydowskiego pochodzenia, który rozwinął swoją twórczość w okresie międzywojennym, choć światową popularność przyniosły mu wykonywane podczas wojny karykatury przywódców hitlerowskich. Jest on także autorem cyklu historycznego „Waszyngton i jego czasy”, nad którym prace rozpoczął w Paryżu w 1930 roku. Podczas spotkania w auli Collegium Novum kopie rysunków Artura Szyka przedstawiających pierwszego prezydenta USA i jego małżonkę otrzymał obecny na sali  konsul generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie Walter Braunohler.

Szczególnym momentem podczas spotkania było połączenie wideo przeprowadzone  z Muzeum Holokaustu w Los Angeles, w trakcie którego jeden z jego kierowników - Paul Nussbaum, w emocjonalnym wystąpieniu zaapelował o bycie świadkiem prawdy o Holokauście. Pełny tekst wystąpienia publikujemy poniżej.

Wieczór w Collegium Novum zakończył mini recital Marty Bizoń.

Pliki do pobrania
pdf
Paul Nussbaum "Wszyscy jesteśmy świadkami Auschwitz i Szoah"
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Czas spełnionych marzeń. Na Wydziale Chemii rozpoczęło się tegoroczne Święto UJ
Kwiaty pod pomnikiem Hugona Kołłątaja w 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Pierwsza taka wystawa na świecie
Doktorat honoris causa dla przyjaciela Polski i Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj