"Doskonałość naukowa - jak równać do najlepszych"

W dniach od 23 do 24 lutego w Poznaniu spotkali się eksperci i wybitni przedstawiciele polskiego środowiska naukowego na konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polską Akademię Nauk.

Sympozjum stanowiło jedną z dziewięciu konferencji programowych poprzedzających Narodowy Kongres Nauki, który ma się odbyć we wrześniu 2017 roku. W trakcie wydarzenia została między innymi przedstawiona i poddana dyskusji koncepcja nowych ram ustawowych dla szkolnictwa wyższego w Polsce. Zwrócono uwagę na fakt, iż polska nauka odstaje od światowej czołówki. Ponadto diagnozowano problem nikłej efektywności polskich naukowców, starających się o prestiżowe granty European Research Council, która promuje przełomowe programy badawcze. Omawiano również aktualne międzynarodowe trendy dotyczące doskonałości naukowej.

Konferencję zainaugurowało przemówienie rektora UAM prof. Andrzeja Lesickiego oraz wystąpienie ministra nauki i szkolnictwa wyższego dr. Jarosława Gowina i prezesa PAN prof. Jerzego Duszyńskiego. Uniwersytet Jagielloński reprezentowany był przez prorektora ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisława Kistryna, który wraz z moderatorem - minister dr hab. Teresą Czerwińską, uczestniczył w panelu "Finansowanie badań naukowych w kontekście wspierania doskonałości naukowej".

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau