"Złoty Otis" dla dr hab. Justyny Drukały z WBBiB UJ

Dr hab. Justyna Drukała, kierująca Bankiem Komórek w Zakładzie Biologii Komórki na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, otrzymała honorową nagrodę zaufania "Złoty Otis 2017" za badania w dziedzinie inżynierii tkankowej. Uroczysta gala wręczenia statuetek odbędzie się na początku kwietnia br. w Warszawie.

"Złoty Otis" po raz pierwszy przyznano w roku 2004 produktom farmaceutycznym wysoko ocenionym w plebiscycie konsumenckim. Statuetkę otrzymują także osoby i instytucje zaangażowane w promowanie tematyki zdrowotnej, pracę na rzecz pacjentów oraz działalność naukową mającą związek z medycyną. Od 2013 roku w odrębnej kategorii "Złoty Otis z diamentami" nagradzane są również programy edukacyjne lub profilaktyczne. Laureatów wyłania kapituła złożona z lekarzy oraz przedstawicieli Ruchu Społecznego "Polskie Amazonki", GFK Polonia i Polskiego Centrum Statystyki Medycznej.

Genezą powstania nagrody zaufania "Złoty Otis" była sytuacja panująca na rynku farmaceutycznym w 2002 roku. Pod wpływem reklam gwałtownie wzrastała wówczas sprzedaż leków bez recepty i pojawiały się pierwsze oznaki świadczące, że konsumenci nie potrafią odpowiedzialnie z nich korzystać, bo nie mają dostatecznych informacji na ich temat. Nagroda spełnia funkcję edukacyjną, konsumencką i społeczną.

Dr hab. Justyna Drukała jest kierownikiem Banku Komórek w Zakładzie Biologii Komórki na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii i w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się biologią komórek macierzystych, w szczególności hodowlą komórek naskórka ludzkiego do leczenia oparzeń i chronicznych owrzodzeń. Jej zdaniem w pracy naukowca najważniejsza jest radość z prowadzenia badań, ale też krytyczna ocena ich wyników.

- Wciąż powtarzam moim studentom, że jeżeli człowiek czuje pasję, radość z tego, co robi, właśnie to w życiu powinien robić, najlepiej jak potrafi. Jak powtarzał mój mentor profesor Włodzimierz Korohoda "Wy się musicie bawić pracą naukową, wtedy zrobicie to dobrze" - mówiła dr hab. Justyna Drukała w wywiadzie udzielonym Katarzynie Kleczkowskiej na stronie nauka.uj.edu.pl.

Uroczysta gala wręczenia statuetek odbędzie się 6 kwietnia br. w warszawskim Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II przy pl. Bankowym.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu