Uniwersytet Jagielloński najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w Europejskim Urzędzie Patentowym

Z danych udostępnionych 7 marca przez Europejski Urząd Patentowy wynika, że Uniwersytet Jagielloński znajduje się na czele listy polskich podmiotów składających najwięcej wniosków patentowych w EPO.

W 2016 roku liczba patentów przyznanych przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) polskim spółkom i instytutom naukowym wzrosła o 19,2%. W ubiegłym roku EPO przyznał polskim instytutom badawczym i przedsiębiorstwom 180 patentów (151 w roku 2015), co stanowi nowy rekord. Zauważyć jednak trzeba, że, w porównaniu z ubiegłym rokiem, liczba polskich zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego, na podstawie których przyznawane są przyszłe patenty, spadła o 27,9%.

W wyraźnym odróżnieniu od większości państw europejskich, polską działalność patentową w 2016 r. napędzały wyższe uczelnie i instytuty naukowe. Aż sześć z ośmiu największych wnioskodawców stanowiły uniwersytety lub instytuty badawcze. Najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w EPO (12 zgłoszeń) był Uniwersytet Jagielloński, następnie spółka farmaceutyczna Polpharma (10 zgłoszeń).

Szczegółowe dane statystyczne oraz raport z działalności za 2016 rok dostępne są w rocznym sprawozdaniu EPO: www.epo.org/annual-report2016.

Liczący ponad 7 tys. pracowników Europejski Urząd Patentowy (EPO) jest jedną z największych instytucji usług publicznych w Europie. Siedziba znajduje się w Monachium, a oddziały w Berlinie, Brukseli, Hadze i Wiedniu. Celem EPO jest wzmocnienie współpracy w zakresie patentów w Europie. W ramach scentralizowanej procedury przyznawania patentów EPO, wynalazcy mogą uzyskać wysokiej jakości ochronę patentową w 38 państwach członkowskich Europejskiej Organizacji Patentowej. EPO jest również głównym światowym organem informacji patentowej i wyszukiwania patentów.

Wnioski patentowe zgłoszone przez UJ do EPO w 2016 r.
W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu