Pobiegną dla małych pacjentów szpitala dziecięcego

Blisko 5 tysięcy osób weźmie udział w 14. Krakowskim Półmaratonie Marzanny i 3. Krakowskim Biegu z Dystansem dla Małych Serc. Impreza, z której dochód po raz drugi zostanie przeznaczony na zakup sprzętu do ratowania dzieci z wadami serca, odbędzie się w najbliższą niedzielę. Trasa biegnie bulwarami wiślanymi, niedaleko Wawelu i urokliwymi zaułkami Starego Miasta. Biegi rozpocznie symboliczne utopienie marzanny.

- Warto sprawdzić swoją kondycję po zimie i dobrze rozpocząć nowy sezon biegowy. Zaawansowanych biegaczy zapraszamy na odcinek 21 kilometrów, a początkujących na bieg "Dla Małych Serc", którego trasa wynosi 10 kilometrów - zachęca Kamil Wojtas, prezes KKB Dystans i organizator imprezy. Na listę startową można zapisać się na stronie polmaratonmarzanny.pl.

W tym roku celem charytatywnym biegaczy będzie doposażenie oddziału kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu (USD) w nowy aparat do nieinwazyjnego wspomagania oddechowego. To sprzęt, który stosuje się u noworodków i niemowlaków m.in. po operacji serca. Umożliwia on skuteczną tlenoterapię za pomocą rurki wpiętej pod nosem, bez konieczności intubacji dziecka. Organizatorzy chcieliby również, aby przy łóżkach małych pacjentów pojawiły się nowe pompy strzykawkowe, które precyzyjnie dawkują leki.

- Kilkadziesiąt lat temu przy łóżku pacjenta stał stojak z butelką, z której sączyła się kroplówka. Dziś dziecko po operacji podłączone jest do kilku automatycznych pomp, kardiomonitora, pulsoksymetru i innej wysokospecjalistycznej aparatury. Możliwości leczenia się zwiększają, ale jednocześnie diametralnie zwiększają się koszty. Każda inicjatywa, która wspiera szpital w wymianie sprzętu, jest godna pochwały - podkreśla dyrektor USD dr hab. Maciej Kowalczyk.

Na oddziale intensywnej terapii kardiochirurgicznej pracuje w sumie kilkanaście respiratorów i jeden aparat do wspomagania oddechowego zakupiony przez Fundację Schola Cordis. Ale to wciąż za mało. - Respiratory są już wyeksploatowane, wymagają napraw. A my zawsze musimy mieć jakiś sprawny w zapasie. Zdarza się więc, że pożyczamy z innych oddziałów - mówi prof. Janusz Skalski, kierownik Oddziału Kardiochirurgii USD i prezes Fundacji Schola Cordis.

Dzięki trzem biegom charytatywnym, które odbyły się w ubiegłym roku, na konto Fundacji Schola Cordis trafiło ponad 280 tys. złotych. Za te środki zakupiono m.in. aparat do wspomagania oddechowego, aparat do autotransfuzji krwi, nowe łóżeczka, lampę operacyjną, monitor transportowy oraz zewnętrzne stymulatory serca i narzędzia chirurgiczne.

14. Krakowski Półmaraton Marzanny rozpocznie się w niedzielę 19 marca o godz. 11.00. Półmaraton wystartuje z Cichy Kącika przy krakowskich Błoniach. Miejsce startu biegu na 10 km znajduje się na bulwarze Kurlandzkim, na wysokości kościoła na Skałce.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM