Konferencja sieci European University Association (EUA)

Od 6 do 7 kwietnia 2017 r. w Uniwersytecie Bergen w Norwegii odbywała się coroczna konferencja organizowana przez międzynarodową sieć European University Association (EUA) zatytułowana „Autonomy and freedom: The future sustainability of universities”. Uniwersytet Jagielloński na konferencji oraz na posiedzeniu General Assembly reprezentowany był przez prorektora ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisława Kistryna.

Konferencja poświęcona była problemom dotyczącym autonomii szkół wyższych. Stanowiła także okazję do podjęcia merytorycznej debaty na temat obecnej sytuacji politycznej i ekonomicznej w kontekście działalności szkół wyższych na świecie.

W pierwszy dzień konferencji członkowie zajęli stanowisko dotyczące zamknięcia jednego z najdłużej działających członków sieci EUA - Central European University (Budapeszt, Węgry), zwracając się do rządu węgierskiego z prośbą o przemyślenie decyzji dotyczącej zamknięcia tej uczelni. Uczestnicy konferencji podkreślili wagę autonomii i wolności szkół wyższych w demokratycznych społeczeństwach, jak również rolę jaką odgrywają uniwersytety i gremia akademickie na kształtowanie postaw społecznych.

Podczas konferencji debatowano również nad odmiennym postrzeganiem wolności szkół wyższych w różnych społeczeństwach. Podkreślano, że aby uniwersytety mogły skutecznie realizować swoje funkcje dydaktyczne i badawcze powinny mieć zagwarantowaną wolność podejmowania kluczowych decyzji, dlatego w świetle zachodzących zmian na świecie autonomia uczelni nie powinna być ograniczana.

Więcej o konferencji na stronie www.eua.be

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>