Poznaliśmy zwycięzców konkursu Mądra Książka Roku 2016

W drugiej edycji konkursu na najlepszą książkę popularnonaukową, zorganizowanego wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński i Fundację Popularyzacji Nauki im. Euklidesa, przyznano pięć nagród.

Tytuły zwycięskich książek i nazwiska ich autorów, w których ręce trafiły statuetki Euklidesa ogłoszone zostały podczas gali, która odbyła się 20 kwietnia w auli Collegium Novum. Obecni byli autorzy nominowanych książek, ich wydawcy, jury konkursu oraz władze Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tytuł „Mądrej Książki Roku 2016” i nagrodę główną w kategorii książek dla dorosłych przyznano książce "Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata" autorstwa Leonarda Mlodinowa.

Nagrodę główną w kategorii książek dla dzieci przyznano książce "Atomowa przygoda profesora Astrokota", której autorami są Dominic Walliman i Ben Newman.

Nagroda Społeczności Akademickiej UJ przyznana została  książce "Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata" autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

Nagrodę Redaktorów Portalu „Mądre Książki” zdobyli Temple Grandin i Richard Panek, autorzy książki "Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów".

W tym roku po raz pierwszy przyznana została Nagroda Internautów. W plebiscycie przeprowadzonym przez „Gazetę Wyborczą” partnera tegorocznej edycji konkursu, zwyciężyli "Naukowcy spod czerwonej gwiazdy" Andrzeja i Marty Goworskich.

Uroczyste wręczenie nagród zaszczycił swoją obecnością Richard Panek, laureat Nagrody Redaktorów Portalu „Mądre Książki”. Pytany o opinię na temat idei konkursów popularyzujących naukę, powiedział, że ma wiele nadziei związanych z takimi przedsięwzięciami. Podkreślił, że pisząc książki, ma przeświadczenie, że ludzie, którzy je przeczytają, zobaczą otaczający ich świat w nowy sposób. Konkursy i nagrody mogą jego zdaniem spełniać takie samo zadanie, a ponadto angażować coraz więcej ludzi w sprawy naukowego poznania świata oraz szerzyć szacunek do nauki i do faktów.

Na uroczystość nie mógł przybyć laureat głównej nagrody Leonard Mlodinow. W przesłanym specjalnym nagraniu wideo powiedział: - Napisałem "Krótką historię rozumu”, by pomóc ludziom zrozumieć duszę nauki i docenić logiczne myślenie. Jestem zachwycony, że udało mi się do was dotrzeć. Pisanie książki wymaga intensywnej pracy. Przelewacie na papier zawartość swojego serca i duszy, nie mając gwarancji, że ktokolwiek was zrozumie, albo że w ogóle to przeczyta. To swoisty akt wiary - być może uda się na kogoś wpłynąć. Teraz otrzymałem nagrodę za swoją wiarę. Mam dowód, że trud, który sobie zadałem, nie poszedł na marne.

- Świat złożony jest z pytań. Jako dzieci zadajemy pytania, potem znajdujemy odpowiedzi. Jeśli mamy dobrych nauczycieli, to nie dajemy sobie wmówić, że znamy już wszystkie odpowiedzi i wciąż wykazujemy ciekawość. Im więcej znamy odpowiedzi, tym więcej pojawia się pytań - mówił prof. Stanisław Kistryn,  prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych wręczając Nagrodę Społeczności Akademickiej UJ.

W podobnym tonie wypowiadała się Aleksandra Stanisławska (współautorka bloga „Crazy nauka” i członkini jury konkursu) wręczająca nagrodę główną w kategorii książek dl dzieci. - Zazdrościmy dzieciom ciekawości świata. Należy ją podtrzymywać, nie pozwolić aby została zadeptana lub zgubiona. Zadaniem mądrych książek dla dzieci jest  wyrobienie podstaw krytycznego, naukowego spojrzenia na świat.

- Wiele osób jest często onieśmielonych przez fizykę, ale wierzymy, że wcale nie musi tak być. Za cel postawiliśmy sobie przedstawienie tej dziedziny wiedzy w sposób interesujący i zabawny, a jednocześnie przy zachowaniu maksymalnej rzetelności naukowej. Odkrywanie tajników fizyki od wielu lat jest dla mnie źródłem ogromnej satysfakcji. Chcieliśmy zafascynować naszą pasją nawet najmłodszych czytelników i opowiedzieć im o wielu zadziwiających zjawiskach naukowych - powiedział w przesłanym na galę filmie Dominic Walliman, współautor nagrodzonej "Atomowej przygody profesora Astrokota".

O konkursie i nagrodzonych książkach czytaj także na nauka.uj.edu.pl.

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej

Muzeum UJ wkrótce skończy 60 lat i zapowiada huczny jubileusz