Spotkanie z Ocalonymi w ramach "Projektu Pamięć"

19 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z serii "Projekt Pamięć” organizowane przez Stowarzyszenie All In UJ przy wyjątkowym udziale Katedry UNESCO ds. Edukacji o Holokauście. Tym razem gośćmi spotkania byli Gabriella Karin oraz Robert Geminder, którzy opowiedzieli, jak udało im się przeżyć okres zagłady Żydów podczas II wojny światowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka.

Pomimo niesprzyjającej pogody aula Collegium Novum wypełniona była studentami. Główną część wydarzenia stanowiły wspomnienia zaproszonych gości, którzy chętnie podzielili się swoimi przeżyciami z czasów II wojny światowej.

Oboje byli dziećmi, gdy rozpoczął się okres prześladowań. Uczestnicy spotkania poznali historię ich pobytu w gettach i ukrywania się; utraty bliskich, a także ucieczki i tułaczki. Robert Geminder wielokrotnie zaznaczał, że przeżył ten okres tylko i wyłącznie dzięki szczęściu. Udało mu się uciec zarówno z getta w Stanisławowie, jak i z pociągu, który znajdował się zaledwie 100 metrów od Auschwitz. Gabriella natomiast podkreślała, że ocalała dzięki pomocy ludzi szlachetnych – przede wszystkim Karola Blanara, który ukrywał ją oraz 7 innych osób we własnym domu przez 9 miesięcy.

W drugiej części uczestnicy spotkania mieli okazję zadawania własnych pytań. Studenci byli zainteresowani przede wszystkim powojennymi losami zaproszonych gości. Padło również pytanie, jak poradzili sobie z odbudowaniem swojego życia i przerażającymi wspomnieniami Holokaustu.

W pamięci uczestników spotkania szczególnie zapadło końcowe przesłanie, które usłyszeliśmy od Roberta i Gabrieli. Zaznaczyli oni, że nie ważne jaki mamy kolor skóry, nie ważne jakiej jesteśmy narodowości, jaką religie wyznajemy i  w jakim języku mówimy  –  wszyscy jesteśmy takimi samymi ludźmi i mamy jednakowe prawo, żeby żyć.

tekst: All In UJ

UJ w najnowszym QS World University Rankings by Subject 2024

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Czy ekrany akustyczne ochronią Ogród Botaniczny UJ przed hałasem?