Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

226 lat temu Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja - pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawę zasadniczą. W pracę nad jej powstaniem zaangażowani byli król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki oraz Stanisław Staszic, ale jej ostateczną redakcję powierzono Hugonowi Kołłątajowi - reformatorowi Akademii Krakowskiej i rektorowi naszej uczelni w latach 1782-1786.

W rocznicę tego wydarzenia społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego reprezentowana przez władze uczelni - rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka oraz prorektorów - profesorów Dorotę Malec i Stanisława Kistryna, złożyła hołd swojemu wybitnemu uczonemu, politykowi i działaczowi.

W uroczystościach, które mają już czteroletnią tradycję i odbywają się na dziedzińcu Collegium Kołłątaja UJ, przed odsłoniętym w 2012 roku pomnikiem współtwórcy Konstytucji 3 Maja, udział wzięli także reprezentanci władz miasta i województwa. W tym roku wieńce składali także przedstawiciele partii politycznych i organizacji społecznych.

Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów została uchwalona 3 maja 1791 roku. Już w dwa dni po jej uchwaleniu przez Sejm Wielki dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku ten dzień znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Rok Mariana Smoluchowskiego oficjalnie rozpoczęty
Komu potrzebne są kwiaty? 17. Śniadanie Profesorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim
Zakończenie 20. edycji Szkoły Prawa Niemieckiego
Medal "Plus ratio quam vis" dla prof. Leah Wortham

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj