Uniwersytet Jagielloński świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

226 lat temu Sejm Wielki uchwalił Konstytucję 3 Maja - pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawę zasadniczą. W pracę nad jej powstaniem zaangażowani byli król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Małachowski, Ignacy Potocki oraz Stanisław Staszic, ale jej ostateczną redakcję powierzono Hugonowi Kołłątajowi - reformatorowi Akademii Krakowskiej i rektorowi naszej uczelni w latach 1782-1786.

W rocznicę tego wydarzenia społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego reprezentowana przez władze uczelni - rektora UJ prof. Wojciecha Nowaka oraz prorektorów - profesorów Dorotę Malec i Stanisława Kistryna, złożyła hołd swojemu wybitnemu uczonemu, politykowi i działaczowi.

W uroczystościach, które mają już czteroletnią tradycję i odbywają się na dziedzińcu Collegium Kołłątaja UJ, przed odsłoniętym w 2012 roku pomnikiem współtwórcy Konstytucji 3 Maja, udział wzięli także reprezentanci władz miasta i województwa. W tym roku wieńce składali także przedstawiciele partii politycznych i organizacji społecznych.

Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów została uchwalona 3 maja 1791 roku. Już w dwa dni po jej uchwaleniu przez Sejm Wielki dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku ten dzień znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce.

Rok Mariana Smoluchowskiego oficjalnie rozpoczęty
Komu potrzebne są kwiaty? 17. Śniadanie Profesorskie na Uniwersytecie Jagiellońskim
Zakończenie 20. edycji Szkoły Prawa Niemieckiego
Medal "Plus ratio quam vis" dla prof. Leah Wortham