Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Naukowiec z UJ CM supertalentem medycznym 2017 roku

Naukowiec z UJ CM supertalentem medycznym 2017 roku

Dr hab. Krzysztof Tomaszewski, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Anatomii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, został laureatem konkursu "Supertalenty w medycynie 2017" organizowanego przez redakcję "Pulsu Medycyny". Jak informuje pismo, uznanie jury zyskał jego wyjątkowo wysoki (ponad 220) jak na 32-latka impact factor w dziedzinie anatomii, która nie jest traktowana na równi z kardiochirurgią, neurochirurgią czy onkologią.

"W konkursie mogli wziąć udział lekarze do 39. roku życia, cieszący się autorytetem w swoim środowisku i wśród pacjentów oraz mogący pochwalić się udokumentowanymi osiągnięciami lekarskimi, naukowymi lub organizacyjnymi. Kandydaci oceniani byli według 4 kryteriów w skali od 1 do 10. Pod uwagę brane były ich sukcesy w codziennej praktyce lekarskiej, osiągnięcia naukowe, zaangażowanie w działalność w przestrzeni publicznej oraz perspektywy dalszego rozwoju" - czytamy na stronie "Pulsu Medycyny".

Laureatów plebiscytu wyłoniło 13-osobowe jury pod przewodnictwem prof. Leszka Czupryniaka. Mimo że poziom konkursu był w tym roku niezwykle wyrównany, to jednak wyraźnym liderem został dr hab. Krzysztof Tomaszewski, który "swoją determinacją i pracą podniósł rangę anatomii". Jurorzy postanowili wyróżnić jeszcze 2 osoby spośród 10 finalistów: dr hab. Annę Moniuszko-Malinowską z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku za badania nad boreliozą i odkleszczowym zapaleniem mózgu oraz dr. hab. Łukasza Krakowczyka z Centrum Onkologii w Gliwicach, który uczestniczył w 1. w Polsce przeszczepie twarzy.

Dr hab. Krzysztof Tomaszewski jest absolwentem Wydziału Lekarskiego UJ CM. Kształcił się również w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego, na Uniwersytecie Edynburskim oraz w amerykańskim Clark University. Przebywał na stypendiach w wielu renomowanych uczelniach, w tym m.in. w Oxfordzie, Cambridge, Dublinie i San Diego. W 2014 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską Wapnienie płytki granicznej, okluzja naczyń odżywczych oraz rola białek odpowiedzialnych za przetwarzanie nieorganicznego pirofosforanu w chorobie degeneracyjnej szyjnych dysków międzykręgowych, której promotorem był prof. Jerzy Walocha. W styczniu br. uzyskał habilitację za osiągnięcie naukowe Evidence-Based Anatomy (EBA) jako nowe narzędzie w anatomii klinicznej. Wybrane aspekty unaczynienia kończyny dolnej.

Zainteresowania naukowe dr. hab. Krzysztofa Tomaszewskiego dotyczą anatomii klinicznej, rehabilitacji w ortopedii i onkologii oraz badań klinicznych. Jest laureatem konkursów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki. Autor i współautor ponad 160 artykułów naukowych opublikowanych w międzynarodowych czasopismach oraz ponad 90 referatów zjazdowych prezentowanych w Polsce i za granicą.

Polecamy również
Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Naukowcy sprawdzą, jak studenci łączą edukację ze sprawowaniem opieki nad osobami starszymi

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "<span lang='en'>Direction: Space</span>"

Student UJ CM współautorem projektu nagrodzonego w konkursie "Direction: Space"

Między neuroróżnorodnością a terapią

Między neuroróżnorodnością a terapią

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Absolwenci UJ CM wśród najlepszych w wiosennej sesji Lekarskiego Egzaminu Końcowego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron