Prawie 53 mln zł na badania od Narodowego Centrum Nauki

Narodowe Centrum Nauki (NCN) po raz 12. rozstrzygnęło najpopularniejsze konkursy Opus, Preludium i Sonata, a po raz 3. międzynarodowy Polonez. Naukowcom z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzącym badania podstawowe, w ramach czterech programów przyznano 52,9 mln złotych na realizację 119 projektów.

- Wskaźnik sukcesu w naszych trzech najpopularniejszych konkursach wzrósł o dwa punkty procentowe w porównaniu z dziesiątą edycją, której wyniki ogłaszaliśmy dokładnie rok. Obecnie w większości konkursów oscylujemy wokół 30% wskaźnika sukcesu. To korzystna proporcja, umożliwiająca z jednej strony docenienie wielu projektów, a z drugiej zachowanie konkurencyjności całego systemu temu - tłumaczy prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

W konkursie Opus 12 startować mógł każdy naukowiec niezależnie od stażu i stopnia naukowego. Do finansowania zakwalifikowanych zostało 48 uniwersyteckich projektów, których autorzy otrzymają łącznie 37,6 mln zł. Wśród nagrodzonych badaczy znalazł się między innym dr hab. Przemysław Bąbel z Wydziału Filozoficznego, który będzie kontynuował swoje badania nad doświadczeniem bólu w ramach projektu Społeczny kontekst bólu. Wpływ informacji społecznych dotyczących bólu na doświadczenie i pamięć bólu, na który uzyskał ponad 884 tys. zł.

Preludium 12 dedykowane jest osobom rozpoczynającym karierę naukową, które nie posiadają stopnia naukowego doktora. Młodym naukowcom z UJ na realizację 44 projektów przyznano finansowanie w wysokości 4,4 mln zł. W ramach tego konkursu zostaną zrealizowane między innymi badania Pauliny Kowalczyk, doktorantki na Wydziale Nauk o Zdrowiu, dotyczące wpływu otyłości indukowanej dietą wysokotłuszczową na reakcję nadwrażliwości kontaktowej mediowanej przez komórki NK u myszy. Projekt otrzymał finansowanie w wysokości 150 tys. zł.

Sonata 12 to natomiast konkurs na projekty badawcze realizowane przez osoby posiadające stopień naukowy doktora, uzyskany do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem. Program ma na celu wsparcie osób rozpoczynających karierę naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań o charakterze podstawowym z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury lub oryginalnego rozwiązania metodologicznego. W konkursie do finansowania wybrano 23 projekty łącznej wartości niemal 8 mln zł. NCN najwyższy grant ,w wysokości ponad 967 tys. zł, przyznało dr Sylwii Bobis-Wozowicz z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, która zrealizuje projekt Wpływ hipoksji na charakterystykę molekularną oraz potencjał biologiczny, w tym zdolność do regeneracji serca, pęcherzyków zewnątrzkomórkowych wydzielanych przez ludzkie indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste.

Polonez 3 należy do grupy konkursów NCN nakierowanych na wzmocnienie współpracy między polskimi i zagranicznymi instytucjami naukowymi. Do sfinansowania skierowano 4 wnioski na łączną kwotę nieco ponad 3 mln zł. Zagraniczni uczeni odbędą staże badawcze na Wydziale Filozoficznym, Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi oraz w Małopolskim Centrum Biotechnologii.

We wszystkich czterech konkursach zgłoszono łącznie 4219 projektów, z czego do finansowania skierowano 1042 projekty o łącznej wartości ponad 463 mln zł. W konkursach Opus, Preludium i Sonata współczynnik sukcesu wyniósł 26 proc. Znacznie trudniej było uzyskać pozytywny wynik w konkursie Polonez, w którym finansowanie otrzymało 10 proc. zgłoszonych projektów.

Listy rankingowe wszystkich projektów zakwalifikowanych do finansowania dostępne są na stronie ncn.gov.pl.

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ

W Szpitalu Uniwersyteckim rozpoczęły się testy nowatorskiego tomografu