Nagrody za działanie na rzecz społeczności studentów UJ

Prof. Piotr Laidler, prof. Renata Madyda-Legutko, dr hab. Daniel Wilczak, dr Piotr Trzepacz, Anna Stadnicka, Krystyna Cabała-Kotlarz, Iwona Gajda i Stanisław Regiec zostali laureatami 5. edycji plebiscytu "Laudacje studenckie". Statuetki wręczono 22 maja podczas uroczystej gali w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Idea wręczania nagród "Laudacji studenckich" zrodziła się z potrzeby wyrażenia wdzięczności osobom, których pomoc i troska umożliwia studentom realizację ich projektów oraz przyczynia się do inicjowania i upowszechniania prostudenckich rozwiązań w zakresie dydaktyki akademickiej. Nazwa wydarzenia i nagrody Samorządu Studentów UJ nawiązuje do praktyki wygłaszania laudacji, czyli mowy pochwalnej wygłaszanej w środowisku akademickim na cześć osób, którym przyznano tytuł profesora, doktora honoris causa czy inne prestiżowe wyróżnienie. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: przyjaciel studenta, pomocna dłoń, za szczególne zasługi dla społeczności studenckiej UJ oraz nagroda honorowa. Kandydatów w dwóch pierwszych kategoriach mogą zgłaszać wydziałowe rady studentów, koła naukowe i grupa licząca 10 studentów, a głosować na swoich faworytów można na stronie USOSweb. Pozostałych laureatów wybiera kapituła konkursu, w skład której wchodzą studenci będący członkami Senatu UJ.

- Pracownicy naukowi mają okazję być nagradzani przede wszystkim przez gremia złożone z równoważnych im dostojnych w świecie nauki osób. Dzisiejsze nagrody przyznawane są przez studentów, dla których uniwersytet istnieje. Wszyscy staramy się, by ta najliczniejsza grupa społeczności akademickiej, jaką są studenci, spędziła tych kilka lat w możliwie przyjemnej atmosferze mimo rozlicznych stresów - powiedział podczas gali prorektor ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn.

I dodał: - Chciałbym żebyśmy tę radosną uroczystość w swoich myślach zadedykowali zmarłemu dzisiaj Zbigniewowi Wodeckiemu. Straciliśmy wspaniałą osobę, wielki talent, człowieka o olbrzymim poczuciu humoru.

Jako pierwszy nagrodę w kategorii pomocna dłoń odebrał Stanisław Regiec, koordynator ds. pomocy materialnej na Wydziale Prawa i Administracji. Nagroda wręczana jest nauczycielowi nieakademickiemu Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w swojej codziennej pracy wykazuje postawę prostudencką. Jest wyrazem wdzięczności za wyrozumiałość i pomoc okazywaną studentom w ich indywidualnych sprawach oraz za praktyczne porady dotyczące funkcjonowania administracji uczelni.

Nagrodą przyjaciel studenta uhonorowano dr. Piotra Trzepacza z Wydziału Geografii i Geologii. Statuetka w tej kategorii przyznawana jest nauczycielowi akademickiemu UJ, który w swojej pracy dydaktycznej charakteryzuje się wyjątkową troską o dobro studentów. Jest dla nich wsparciem nie tylko w procesie kształcenia, ale także w podejmowanej przez nich dodatkowej aktywności.

Prof. Piotr Laidler, były prorektor ds. CM, prof. Renata Madyda-Legutko z Wydziału Historycznego, dr hab. Daniel Wilczak z Wydziału Matematyki i Informatyki, Krystyna Cabała-Kotlarz, zastępca kwestora ds. rachunkowości i Iwona Gajda, kierownik Działu Usług Informatycznych to z kolei laureaci w kategorii za szczególne zasługi dla społeczności studenckiej UJ. Nagroda jest przyznawana osobom, które w swojej działalności na rzecz studentów przyczyniają się do poprawy jakości kształcenia na uczelni, budują wśród pracowników i studentów kulturę jakości kształcenia oraz promują postawy prostudenckie.

W tym roku wręczono także nagrodę honorową. Kategoria ta została stworzona z myślą o osobie, która poprzez całokształt współpracy ze studentami i opieki nad nimi w sposób szczególny zasłużyła się dla całej społeczności studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kapituła konkursu nagrodziła Annę Stadnicką z biura Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych, która jako główny administrator odpowiada za szereg spraw związanych bezpośrednio z sprawami studenckimi. Laureatka, bez względu na stopień skomplikowania sprawy, zawsze z oddaniem i pełnym zaangażowaniem stara się wyjaśnić wszelkie meandry dydaktyki i jasno przedstawić działania konieczne do skutecznego rozwiązania problemu.

Ogłoszeniu i wręczeniu nagród towarzyszył bogaty program artystyczny w wykonaniu Justyny Panfilewicz i duetu akrobatycznego Delfina i Bartek.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z WBBB UJ laureatką konkursu NCN Weave-UNISONO

Sukcesy studentów SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM