Staż przy Nagrodzie im. Iwana Wyhowskiego dla dr Liudmyły Savanets

Kapituła Nagrody im. Iwana Wyhowskiego wyróżniła dr Liudmyłę Savanets związaną ze Szkołą Polskiego i Europejskiego Prawa na Ukrainie oraz Szkołą Prawa Ukraińskiego w Polsce. Laureatka odbędzie 4-miesięczny staż na dwóch wybranych polskich uczelniach. Ceremonia, w której uczestniczyła prorektor UJ ds. rozwoju prof. Dorota Malec, odbyła się 22 maja w sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor Liudmyła Savanets jest wykładowcą w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Tarnopolu. Podczas studiów uczestniczyła w pierwszych edycjach Szkoły Prawa Europejskiego i Polskiego. Jedną z nich wygrała i w nagrodę otrzymała roczne stypendium. W 2013 roku obroniła pracę doktorską na temat zdematerializowanych papierów wartościowych. Swoje artykuły z dziedziny papierów wartościowych, zabezpieczeń kredytowych, świadczenia usług publikowała w Polsce i w Niemczech. Obecnie prowadzi badania nad dostosowaniem prawa ukraińskiego do dyrektyw w obrębie prawa prywatnego. Stypendystka Fundacji Królowej Jadwigi, DAAD Ostpartnerschaft na Uniwersytecie w Osnabrück, stypendium rządu francuskiego na Uniwersytecie w Lilles.

Nagroda im. Iwana Wyhowskiego ma na celu honorowanie zasług obywateli Ukrainy w rozwoju nauki, kultury i życia publicznego, w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie oraz budowaniu demokratycznej Ukrainy - skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje dawnej Rzeczypospolitej oraz historyczne, współczesne i przyszłe związki Ukrainy z Polską i Europą. Laureat nagrody z zakresu szeroko rozumianych nauk humanistycznych otrzymuje możliwość rocznego pobytu naukowego na kolejno odwiedzanych 6 polskich uniwersytetach, gdzie może prowadzić wykłady na tematy związane z historią lub współczesnością Ukrainy i regionu, stosunków polsko-ukraińskich, a także podejmować własne prace archiwalne i badawcze. Z kolei staż przy nagrodzie umożliwi ukraińskim badaczom z zakresu szeroko rozumianych nauk ścisłych 4-miesięczny pobyt badawczy na 2 polskich uniwersytetach. Patron nagrody był pisarzem wojska zaporoskiego, hetmanem kozackim, wojewodą kijowskim.

Zdjęcie: Piotr Elwertowski

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa