Startuje Copernicus Festival 2017

Od 23 do 28 maja w Krakowie odbywać będzie się 4. edycja Copernicus Festiwal. Tematem przewodnim blisko 50 wydarzeń - wykładów, dyskusji, spotkań, pokazów filmowych i koncertów - będą emocje. Organizatorami imprezy są Copernicus Center, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Uniwersytet Jagielloński.

Rolę i miejsce emocji w kulturze przez wiele wieków lekceważono, przeciwstawiając je rozumowi. Twierdzono, że to emocje są odpowiedzialne za rozmaite przejawy irracjonalności, stojące na drodze prawdziwego postępu. W drugiej połowie ubiegłego wieku poglądy te przewartościowano: badania psychologów, neurobiologów, kognitywistów i filozofów ukazały fundamentalną naturę ludzkiej emocjonalności i to nie tylko w relacjach społecznych, ale także w naszych wysiłkach poznawczych. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że architektura ludzkiego umysłu oparta jest głównie o mechanizmy emocjonalne, które tylko w niewielkim zakresie kształtowane są przez myśl dyskursywną. Nie oznacza to jednak, że nasze umysły są narzędziami irracjonalności. To właśnie mechanizmy emocjonalne pozwalają nam na odpowiednie - racjonalne - dostosowanie się do środowiska, w którym przyszło nam żyć.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach tegorocznego Copernicus Festival będą miały na celu pokazanie rozmaitych związków między ludzką emocjonalnością i tworzoną przez człowieka kulturą, której nieodłączną częścią jest nauka. Organizatorzy wraz z gośćmi festiwalu zastanowią się, czy przeciwstawianie emocji rozumowi ma sens; czy emocje to to samo co uczucia; jaką rolę emocje odgrywają w literaturze, muzyce i sztuce; jak wpływają na sposób postrzegania i poznawania przez nas świata; na ile ekspresja emocji zależy od wzorców kulturowych?

- Uniwersytet nie po raz pierwszy angażuje się w organizację Copernicus Festival. Naszym powołaniem jest, by naukę zbliżać do ludzi. Jej uprawianie nie jest możliwe bez emocji. Ta problematyka w ramach tego festiwalu będzie szeroko przedstawiana. Pamiętajmy, że emocje nie mogą przykryć faktów. Prawda musi pozostać prawdą, a kłamstwo pozostanie kłamstwem, niezależnie od tego czy nazwiemy je postprawdą lub innym, łagodniejszym określeniem. Mam nadzieję, że wystąpienia naukowców czy ludzi kultury pozwolą nam wszystkim lepiej zrozumieć, że przedstawiciele środowisk naukowych powinni wytrwać w dążeniu do prawdy i nie dać się zaślepić emocjami - mówi prof. Stanisław Kistryn, prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Więcej informacji i program wydarzeń są dostępne na stronie copernicusfestival.com.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny