W uniwersyteckim synchrotronie powstaje kolejna linia badawcza

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris otrzymało z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) blisko 10 milionów złotych dofinansowania na budowę 4. linii badawczej. Będzie to linia eksperymentalna miękkiego promieniowania rentgenowskiego do badań magnetycznego dichroizmu kołowego (XMCD - X-ray magnetic circular dichroism).

Poszczególne części tej linii są już w Krakowie. W ubiegłym roku przewieziono ją ze szwedzkiego synchrotronu Max IV Laboratory. Uzyskane dofinansowanie będzie przeznaczone na jej reinstalację oraz doposażenie. Linia ta umożliwi pomiary spektroskopowe w zakresie miękkiego promieniowania rentgenowskiego, w szczególności badania właściwości magnetycznych materiałów i nanostruktur z wykorzystaniem zjawiska magnetycznego dichroizmu kołowego (XMCD) i liniowego (XMLD). Docelowo zostanie wyposażona w 3 stacje końcowe.

Wniosek złożony przez Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS podlegał opinii specjalistycznego zespołu w MNiSW i został zrecenzowany jako bardzo dobry m. in. ze względu na charakter badań podstawowych o dużym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności kraju oraz realizacji Krajowego Programu Badań.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris zostało wybudowane w latach 2010-2015 przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Znajduje się w nim synchrotron - źródło wyjątkowego światła, czyli promieniowania elektromagnetycznego (synchrotronowego). Promieniowanie to jest wykorzystywane do badań w wielu dziedzinach nauki: od fizyki, chemii i medycyny po archeologię i historię sztuki.

Synchrotron to pierwsza i jedyna tego typu infrastruktura badawcza w Europie Środkowo-Wschodniej. Na świecie funkcjonuje około 60 takich ośrodków badawczych. Mają one ogromny wpływ nie tylko na rozwój nauki w krajach, w których działają, ale też na innowacyjność oraz konkurencyjność ich gospodarek.

Prezes UOKiK nagrodził absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Spotkanie kandydatów na rektora UJ ze wspólnotą uczelni

Oświadczenie prorektora UJ ds. <span lang="la">Collegium Medicum</span>

Oświadczenie prorektora UJ ds. Collegium Medicum