W Krakowie rozpoczął się 17. Festiwal Nauki i Sztuki

Jak wybucha wulkan? Jak powstaje tsunami? Skąd bierze się woda w kranie? Jak myśleć kreatywnie? Jak lepi się garnki? Jak rośnie drzewo poezji? Na te oraz wiele innych dociekliwych pytań odpowiedzieć postarają się naukowcy i studenci krakowskich uczelni podczas pokazów i wykładów przygotowanych w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki.

Spotkanie mieszkańców Krakowa z nauką i sztuką w tym roku przebiega pod hasłem „W zgodzie z naturą”, a patronem jest prof. Walery Goetel (1889-1972), autor prac z zakresu stratygrafii, geologii, mineralogii, naukowych podstaw ochrony roślin, twórca nowej gałęzi nauki - sozologii, która łączy w sobie problematykę ochrony przyrody z racjonalnym użytkowaniem jej zasobów.

Głównym miejscem wydarzeń jest tradycyjnie Rynek Główny w Krakowie, gdzie 25 maja otworzyło się miasteczko festiwalowe. W namiotach poszczególnych uczelni i instytucji odwiedzający mają możliwość uczestniczenia w pokazach eksperymentów, a także samodzielnego ich przeprowadzania, dyskutowania i rozwiązywania problemów naukowych z pracownikami naukowymi i studentami. W programie festiwalu zaplanowano wykłady, pokazy, wystawy i koncerty, które odbędą się również w innych miejscach - w siedzibach poszczególnych organizatorów festiwalu, np. w Collegium Nowodworskiego czy w Muzeum UJ.

Podczas tego trwającego trzy dni święta nauki przedstawiciele krakowskich uczelni oraz studenci będą starali się przekonać odwiedzających, że nauka to ciekawa zabawa, która może się przerodzić w życiową pasję.

Festiwal Nauki w Krakowie (w tym roku nazwa rozszerzona została o sztukę) to cykliczna impreza, której pomysł zrodził się na Uniwersytecie Jagiellońskim podczas przygotowań do obchodów 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej. Celem festiwalu jest prezentacja osiągnięć naukowych, promocja nauki i sztuki oraz integracja krakowskiego środowiska akademickiego.

Program wydarzeń na Uniwersytecie Jagiellońskim można znaleźć TUTAJ.

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Koncert w kolegiacie akademickiej św. Anny