Jagielloński Uniwersytet Trzeciego Wieku obchodzi 35. urodziny

6 czerwca 2017 r. w auli Auditorium Maximum UJ odbyła się uroczystość jubileuszowa 35-lecia Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku - jednostki pozawydziałowej, której celem jest upowszechnianie kształcenia ustawicznego wśród osób nieaktywnych zawodowo, które ukończyły 60. rok życia i deklarują chęć rozwoju intelektualnego.

Na uroczystości obecni byli, między innymi, członkowie władz rektorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawiciele władz samorządowych, grona profesorskiego UJ, reprezentanci uniwersytetów trzeciego wieku z innych uczelni oraz licznie zgromadzeni słuchacze i absolwenci Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (JUTW).

Obecnych powitała kierownik Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Ewa Piłat. W swoim wystąpieniu przypomniała ona okoliczności powstania JUTW w 1982 roku, podkreślając pionierski charakter tej inicjatywy oraz jej niekwestionowany sukces, który ilustruje, między innymi, fakt, że obecnie w Krakowie działa 11 uniwersytetów trzeciego wieku, zaś na studia na JUTW zgłasza się co roku ponad stu kandydatów.

Następnie do zebranych zwrócił się rektor UJ prof. Wojciech Nowak. – 35 lat to w 650-letniej historii Uniwersytetu zaledwie chwila, ale te 35 lat ukazuje nam nową wspaniałą drogę - że naszą misją jest kształcenie nie tylko młodzieży, lecz ludzi w każdym wieku (...) Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w tej ogromnej pracy biorą udział i przyczyniają się do tego, że Uniwersytet Trzeciego Wieku ma tak wielu słuchaczy - powiedział. W dowód uznania, rektor przekazał JUTW okolicznościowy dyplom.

Po prof. Wojciechu Nowaku, głos zabrał wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak. Przypomniał on przyjętą przez województwo koncepcję „srebrnej gospodarki”, systemu zorientowanego na potrzeby seniorów, a w konsekwencji wszystkich grup wiekowych. Wicemarszałek podkreślił, że obecnie w Małopolsce działa 59 uniwersytetów trzeciego wieku, którym UJ wskazał drogę i dla których „ustawił bardzo wysoką poprzeczkę.” Jako wyraz uznania dla działalności JUTW Wojciech Kozak, wręczył Ewie Piłat medal Polonia Minor.

Do obecnych zwrócił się również prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Wyraził on radość z faktu, ze w Krakowie jest coraz więcej osób, które w wieku dojrzałym odczuwają potrzebę dalszego kształcenia się. Prezydent miasta wręczył odznaki miasta Krakowa Honoris Gratia dla osób szczególnie zasłużonych dla JUTW, wśród których znaleźli się: prof. Tadeusz Cichocki, prof. Tomasz Grodzicki, prof. Piotr Krasny, prof. Maria Kielar-Turska, prof. Andrzej Mania, prof. Anna Niżegorodcew, prof. Beata Szymańska-Aleksandrowicz i prof. Beata Tobiasz-Adamczyk.

Kolejnym punktem uroczystości był gościnny wykład pt. „Czy można wykształcić artystę?”, który wygłosił prof. Jerzy Stuhr, znany aktor, reżyser i pedagog. Odpowiadając na zawarte w tytule pytanie, rozwinął on koncepcję przekazaną mu w czasie studiów aktorskich przez Merunowicza, według której kształcenie artysty powinno opierać się na trójkącie, który tworzą: wola, którą można najprościej określić jako „chęć powiedzenia czegoś”, uczucie, które artysta musi umieć i chcieć wzbudzić u drugiego człowieka oraz świadomość własnych zdolności i braków, które umożliwiają, lub utrudniają artyście dotarcie do odbiorcy.

Po wykładzie kierownik Ewa Piłat podziękowała osobom wspierającym tę inicjatywę, które na co dzień pomagają w funkcjonowaniu uniwersytetu dla seniorów.

Oficjalną część uroczystości zwieńczył koncert Chóru Akademickiego Camerata Jagellonica.

Więcej informacji na temat Jagiellońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku można znaleźć na jego oficjalnej stronie.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej