Profesor Jacek Purchla odebrał tytuł Małopolanina Roku

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski (SGiPM) uhonorowało prof. Jacka Purchlę z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ "w uznaniu zasług dla przybliżania Polakom kultury i sztuki środkowoeuropejskiej i światowej oraz kultywowania, upowszechnienia i promocji kultury polskiej". Laureat odebrał wyróżnienie 7 czerwca w auli Collegium Maius. Uroczystości przewodniczył prof. Wojciech Nowak, rektor UJ.

- Ta uroczystość jest dla mnie okazją do refleksji nad fenomenem Małopolski, zrodzonej z małżeństwa ziemi krakowskiej i ziemi sandomierskiej. Często mówimy o Europie regionów. Na Starym Kontynencie funkcjonują takie regiony, jak Tyrol, Lombardia czy Katalonia o silnie zdefiniowanej tożsamości, granicach i ciągłości historycznej. Tymczasem wspaniała historia Małopolski została przerwana. Od końca XVIII wieku nasz region był dzielony i rozszarpywany, aż w końcu zniknął z map. Proces dekonstrukcji trwał również przez długie lata w XX wieku. Reforma administracyjna z połowy lat 70. rozkawałkowała nawet ziemię krakowską, wprowadzając województwa bielskie, tarnowskie czy sądeckie. Powrót do naszej małopolskiej tożsamości rozpoczął się wraz rewolucją solidarnościową, a później z odrodzeniem się samorządu - mówił prof. Jacek Purchla.

I dodał: - Dla mnie niezwykle ważne jest dziedzictwo rozumiane jako wykorzystanie przeszłości do współczesnych i przyszłych celów. Służąc Małopolsce, będę przewodniczyć 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, która rozpocznie się 2 lipca w Krakowie. Goszczenie przedstawicieli 193 państw jest wielką szansą dla naszego regionu.

Laureat kieruje Katedrą Dziedzictwa Europejskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX w., a także teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Jest autorem kilkunastu książek oraz ponad 400 artykułów naukowych wydanych w kilkunastu językach. W latach 1990-1991 był wiceprezydentem Krakowa. Od 1991 organizator i dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek tytularny i wiceprezydent Comité International d'Histoire de l'Art (CIHA), członek wielu organizacji i stowarzyszeń. W latach 2000-2016 przewodniczył Radzie Ochrony Zabytków. Od 2015 roku kieruje Polskim Komitetem ds. UNESCO. W ubiegłym roku wybrano go na stanowisko przewodniczącego Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Małopolaninem Roku 2016 został również Mieczysław Gil, przewodniczący Zarządu Małopolskiej „Solidarności”, organizator strajków w Nowej Hucie i Małopolsce po wprowadzeniu stanu wojennego za co został skazany na 4 lata więzienia. SGiPM nadało tę nagrodę "w uznaniu zasług w walce o niepodległą Rzeczpospolitą oraz pracy na rzecz budowania demokratycznego Państwa".

Tytuł Małopolanina Roku jest przyznawany osobom urodzonym w Krakowie lub Małopolsce, a także tym, którzy swoją działalnością przyczynili się do rozwoju regionu i kraju od 1995 roku. W poprzednich latach uhonorowani nim byli m.in.: prof. Andrzej Zoll, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Zbigniew Brzeziński, Andrzej Wajda, kard. Franciszek Macharski, prof. Franciszek Ziejka, Anna Polony, Kamil Stoch i Zofia Gołubiew. Tytuł Małopolanina Wszechczasów przyznano św. Janowi Pawłowi II.

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa

Orły "Wprost" dla przedstawicieli społeczności akademickiej UJ